Śmigus Dyndus czyli kasa leje się wiadrami do ZP Business and Science Poland? kto za tym stoi?

W 2022 roku, Centrum wysłało 1,7 miliona złotych na pokrycie kosztów najmu za trzy kolejne lata, co jest kolejnym przykładem finansowego zaangażowania publicznej instytucji w działalność lobbingową ZP BSP.

973

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Związek Pracodawców Business & Science Poland i zarobki panów od Adama Bielana. Jak widać bardzo opłacalna współpraca
Związek Pracodawców Business & Science Poland i zarobki panów od Adama Bielana. Jak widać bardzo opłacalna współpraca

Nasi czytelnicy prosili by przybliżyć informacje o tworza jakim jest Związek Pracodawców Business and Science Poland. To taka prawie polska nazwa myląca trochę. Tak czy inaczej udało nam się dotrzeć do materiałów Wirtualnej Polski gdzie był opisany mechanizm o który pytacie. ZP BSP niestety podobnie jak z Collegium Humanum strony internetowe tego tworu znikają a wraz z nimi informacje.

Adam Bielan w tle ZP BSP i NCBR którego ludzie pryskają zagranicę

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wydatkowało 6 milionów złotych na swoje brukselskie biuro. Biuro gdzie zatrudnionych jest zaledwie pięć osób, według doniesień Wirtualnej Polski. Spośród tej sumy, aż 1,7 miliona złotych przekazano Związkowi Pracodawców Business & Science Poland (ZP BSP), który wynajmuje lokal NCBR. Oba te podmioty są ściśle związane z otoczeniem Adama Bielana.

Spółki Skarbu Państwa oraz inne państwowe instytucje mają możliwość płacenia składek na rzecz działalności brukselskiego ZP BSP. Składki które wahają się od 8 tysięcy złotych do 360 tysięcy złotych miesięcznie. Wszystko to wpisuje się w szerzej zakrojoną strategię lobbingową. Ma ona na celu wpływanie na kształtowanie prawa europejskiego w sposób korzystny dla jej członków. Wśród nich znajdują się największe polskie spółki kontrolowane przez państwo.

Adam Bielan twierdzi że to wymyślona afera by pogorszyć wynik wyborczy

to jaki będzie wynik w Eurowyborach?

Od momentu powstania ZP BSP w 2019 roku, jego członkowie przelali na jego konto ponad 24 miliony złotych. To tylko w ciągu pierwszych trzech lat działalności. Gdyby składki pozostały na tym samym poziomie, suma ta mogła wzrosnąć do około 35 milionów złotych do dnia dzisiejszego. W 2019 roku maksymalna wysokość składki na członka wynosiła 180 tysięcy złotych. W kolejnym roku składki zostały jednogłośnie podniesione, umożliwiając firmom wpłacanie jeszcze wyższych kwot.

ZP BSP, oprócz opłat składkowych, pobiera również wpisowe od nowych członków, które wynosi 25 procent rocznej składki. Choć dokładne kwoty składek nie są ogólnie udostępniane, wiadomo, że Giełda Papierów Wartościowych przyznała do płacenia najniższej możliwej składki, czyli 8 tysięcy złotych miesięcznie.

NCBR, z kolei, dokłada się do działalności ZP BSP, opłacając jedną trzecią kosztów biura w Brukseli. W 2022 roku, Centrum wysłało 1,7 miliona złotych na pokrycie kosztów najmu za trzy kolejne lata, co jest kolejnym przykładem finansowego zaangażowania publicznej instytucji w działalność lobbingową ZP BSP.

Co będzie dalej? wkrótce Eurowybory jaka przyszłość czeka Business and Science Poland

Te wydatki i powiązania, szczególnie w kontekście finansowania działalności lobbingowej oraz organizowania wydarzeń komercyjnych mających na celu promocję określonych interesów politycznych, rodzą pytania o przejrzystość i właściwe zarządzanie publicznymi środkami.

———————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia