Ukraina nagradza zagranicznych hakerów-ochotników za ataki na Rosję

Coraz więcej działań wojennych, przenosi się do cyberprzestrzeni

73

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ataki na Rosję - selfie blondyna w drucianych okularach, trzymającego oprawione w ramki podziękowania.
Kristopher Kortright znany jako “Voltage” z Certyfikatem Wdzięczności (foto:BBC)

Zespół hakerów przeprowadzających cyberataki na Rosję otrzymał od ukraińskiego wojska Certyfikaty wdzięczności. Grupa, znana jako One Fist, ukradła dane z rosyjskich firm wojskowych, a także zhakowała kamery, aby szpiegować ruchy i lokalizacje Rosjan. Certyfikaty są kontrowersyjnym znakiem zmian w nowoczesnej wojnie, a praktyki państw zachęcających hakerów cywilnych budzą wiele wątpliwości. Ataki na Rosję

Certyfikaty wdzięczności za ataki na Rosję

Jeden z hakerów, znany jako “Voltage”, koordynował ataki z domu w USA. Jego prawdziwe imię to Kristopher Kortright i jest on pracownikiem IT z Michigan. 53-latek powiedział BBC, że jest zachwycony, iż jego wysiłki na rzecz Ukrainy oficjalnie uznano poprzez wręczenie mu certyfikatu wdzięczności. One Fist składa się z hakerów z ośmiu różnych krajów, w tym z Wielkiej Brytanii, USA i Polski. Razem przeprowadzili dziesiątki cyberataków, każdy z nich fetując w mediach społecznościowych. Do każdego z nich wysłano Certyfikaty za “znaczący wkład w rozwój i utrzymanie kluczowych działań wojskowych”, podpisane przez dowódcę Sił Powietrznodesantowych Ukrainy. Pomimo, że zachęcanie hakerów-ochotników do atakowania rosyjskich celów, jak i nagradzanie ich specjalnymi certyfikatami, budzi duże kontrowersje, to postrzegane jest również jako znak czasów.

Chociaż wiele narodów, w tym Wielka Brytania i USA, ma oficjalne systemy nagród za etyczne hakowanie, uważa się, że jest to pierwszy przypadek, gdy kraj nagradza hakerów za złośliwe i potencjalnie kryminalne ataki hakerskie. W październiku, w odpowiedzi na wzrost działań hakerów na Ukrainie i w Gazie, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) ostrzegł przed wykorzystywaniem i zachęcaniem hakerów cywilnych. Jednocześnie opublikował wytyczne, mające na celu wzmocnienie etosu zasad wojny określonych w obowiązujących Konwencjach Genewskich. Polski, niezależny badacz oraz konsultant cyberbezpieczeństwa i prywatności, Dr Łukasz Olejnik, autor książki “Filozofia cyberbezpieczeństwa”, powiedział, że nagrody Ukrainy dla zagranicznych hakerów są potencjalnie problematyczne. “Przyznawanie nagród może jeszcze bardziej zatrzeć granice między kombatanami a cywilami, a nawet podważyć niedawne wezwanie MKCK do ograniczenia i zakończenia udziału cywilów w operacjach bojowych. W dłuższej perspektywie taka erozja jest niebezpieczna,” powiedział. Dr Olejnik powiedział również, że jest to “świadectwo naszych czasów”, że cyberprzestrzeń jest teraz uważana za domenę operacji wojskowych, i że każdy może dołączyć do walki online.

Najbardziej udane ataki na Rosję

Kristopher zaczął hakować Rosję, gdy ta rozpoczęła pełnoskalową inwazję w lutym 2022 roku i poświęcił się tym działaniom bez reszty, stracił pracę i wydał wszystkie oszczędności życia, a otrzymana nagroda jest dla niego prawdziwym wzmacniaczem morale. Nagrody nie wskazują, które cyberataki były najbardziej skuteczne, według Voltage chodzi o trzy z nich. Na początku inwazji w 2022 roku, One Fist spędził miesiące na fizycznym mapowaniu i cyberlokalizacji setek publicznych kamer CCTV na Ukrainie. Odkryto, że rosyjskie siły używały ich do monitorowania wojsk, więc jego zespół pomógł je wyłączyć. One Fist zhakował kamery na okupowanym Krymie, aby skatalogować rosyjskie czołgi oraz sprzęt przemieszczający się przez most Kerczeński.

Z kolei w styczniu, Kristopher we wspólpracy z innymi, z powodzeniem włamali się do znanego rosyjskiego producenta broni i ukradli 100 gigabajtów prywatnych danych. Zestaw informacji przekazanych do Ministerstwa Obrony Ukrainy zawierał rysunki, specyfikacje, patenty, oprogramowanie odnoszące się zarówno do istniejących, jak i obiecujących projektów wojskowych o wartości ok. 1,5 miliarda dolarów. Konflikt na Ukrainie spowodował wzrost aktywności cybernetycznej, głównie ze strony zwolenników Ukrainy. Grupy takie jak kolektyw Anonymous celowały w Rosję zakłócającymi i niskopoziomowymi hackami, które Rosja w dużej mierze zignorowała. W niektórych przypadkach stacje telewizyjne i radiowe były przejmowane, a strony internetowe z wiadomościami były szkalowane.

Cywilni hakerzy „na wojnie” znakiem czasów?

Rosyjskie oskarżono o współpracę z watażkami grup hakerskich takich jak Killnet, aby zaatakować Ukrainę, ale nigdy nie przyznały się do jakiejkolwiek relacji z gangami. Po upływie roku od wybuchu wojny, aktywność hakerów znacznie spadła, ale One Fist kontynuował ataki na Rosję i coraz ściślej współpracował z ukraińskimi siłami w wyborze celów. Według Emily Taylor, dyrektor generalnej Oxford Information Labs i redaktor czasopisma Chatham House Cyber Policy, nagrody hakerskie to przełomowy moment, który może zmienić myślenie o tym, jak cyberwolontariusze są wykorzystywani w konfliktach.

Stwierdziła również – “Rządy zwykle zniechęcają podmioty niepaństwowe do podejmowania bezpośrednich działań w cyberprzestrzeni, obawiając się eskalacji lub niezamierzonych konsekwencji, ale czas wojny to często okres nadzwyczajnych innowacji technologicznych, a inwazja na Ukrainę nie jest wyjątkiem. Czasami te wydarzenia wymuszają ponowne przemyślenie kwestii, które wcześniej były tabu.” Kristopher twierdzi, że jego zespół zbudował silną relację z ukraińskim wojskiem. “Oni przesyłają nam pomysły, a my przesyłamy im opcje, ale nigdy nie dają nam żadnej pomocy ani finansowania, ponieważ myślę, że to by przekroczyło pewną linię”. Kristopher zdaje sobie sprawę, że otrzymywanie wojskowych nagród jest kontrowersyjne, ale jest zdeterminowany, aby kontynuować hakowanie dla Ukrainy.

(Źródło:BBC)

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia