Nokia zwalnia pracowników w Polsce

Zwolnienia grupowe dotykają coraz większej ilości branż, nie tylko motoryzacyjnej.

181

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nokia zwalnia pracowników - zbliżenie na biurowiec. Na niebieskiej fasadzie, wysoko pod dachem umieszczony jest biały napis NOKIA.

Jesienią ubiegłego roku Nokia ogłosiła, że rozpoczyna proces redukcji kosztów, w związku z czym zamierza zlikwidować ok. 14 tys. miejsc pracy. Niestety dotknie to również pracowników zatrudnionych w polskich filiach firmy, gdzie planowane jest zwolnienie ok. 830 osób. Nokia zwalnia pracowników

Dlaczego Nokia zwalnia pracowników

Według koncernu, grupowe zwolnienia wynikają przede wszystkim ze spadkiem przychodów z sieci komórkowych w Ameryce Północnej oraz mniejszą od zakładanej sprzedażą na rynku indyjskim. Z tego powodu Nokia chce zwolnić nawet 14 tysięcy pracowników. Z wyliczeń Nokii wynika, że dzięki temu do 2026 roku, zaoszczędzi od 800 mln do 1,2 mld euro. Zatrudnienie w Nokii spadnie w ten sposób z obecnych 86 tys. pracowników, do ok. 72÷77 tys. na całym świecie.

Polskie oddziały fińskiego giganta, zatrudniają ponad 6 tys. pracowników, z czego 75% działa w pionie badawczo-rozwojowym. Ośrodki są zlokalizowane w Krakowie, Bydgoszczy, Warszawie (Globalne Centrum Usług obsługujące klientów firmy we wszystkich krajach), oraz we Wrocławiu (w tym największym ośrodku pracuje ok. 4,5 tys. zatrudnionych).

Bez konsultacji ze związkowcami

Według członków Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w Nokia Solutions and Networks sp. z o.o. nieoficjalnie zwolnionych zostało już ok. 200 osób. Przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w Nokia Solutions and Networks sp. z o.o., Patryk Wójcicki informuje, iż zwolnienia miały odbywać się falami co kwartał, a w tajemnicy zwalniane są pojedyncze osoby. Związki zawodowe są zaniepokojone i głęboko rozczarowane metodami zwalniania pracowników, bez przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji z nimi. Niektóre zwolnione osoby złożyły odwołania do Sądu Pracy, ten z kolei wyznaczył firmę mającą przeprowadzić mediacje pomiędzy spółką a zwolnionymi pracownikami. Patryk Wójcicki poinformował również, że Nokia zwolniła między innymi osobę objętą prawną ochroną, co znajdzie swój finał w sądzie.

Pomimo podjętych przez Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa w Nokia Solutions and Networks sp. z o.o. działań, zarząd firmy już po jednym dniu zakończył jakiekolwiek rozmowy i wprowadził w życie regulamin zwolnień grupowych. Związkowcy uważają, iż zawiera on liczne zapisy, mogące budzić prawne zastrzeżenia.

Ostatnie miesiące pokazują, że zwolnienia grupowe nie są domeną jedynie firm związanych z branżą motoryzacją, w której „moda” na pojazdy BEV pozbawiła pracy dziesiątki tysięcy ludzi na całym świecie. Podobna sytuacja zaistniała w branży technologicznej, a Nokia nie jest pojedynczym przypadkiem, a według serwisu Layoffs.fyi w 2023 roku, pracę w firmach IT straciło w sumie ponad 250 tys. osób.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia