Walka o stolicę! Ostatnie godziny przed ciszą. Charakterystyka kandydatów.

Politycy na ostatniej prostej przed wyborami samorządowymi: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tobiasz Bocheński ,Przemysław Wipler

122

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

W niedzielę 7.04 odbędą się wybory samorządowe, a piątek to ostatnia doba przed ciszą wyborczą. Politycy w całym kraju ruszyli w teren, aby na ostatniej prostej przekonać wyborców do swoich kandydatur. Przemysław Wipler z Konfederacji, kandydat na prezydenta Warszawy, podkreślił: „Walczymy w Warszawie o głosy wyborców Trzeciej Drogi, którzy przez swoich liderów zostali sprzedani i w zamian za prezydenturę Warszawy nie wystawiono kandydata tej formacji”. Również Magdalena Biejat z Lewicy wystosowała apel do wyborców Trzeciej Drogi, starając się przekonać ich do swoich propozycji.

7 kwietnia, Polacy udadzą się do urn, aby uczestniczyć w wyborach samorządowych, wybierając radnych, burmistrzów, wójtów i prezydentów miast. Druga tura wyborów jest zaplanowana na 21 kwietnia. W tych wyborach blisko 47 tysięcy radnych na różnych szczeblach będzie wybieranych, a w całej Polsce o mandat radnego powalczy ponad 183 tysiące kandydatów. Ponadto, w niedzielę wybierzemy również prawie 2,5 tysiąca wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a o te funkcje powalczy 6731 kandydatów. Według sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”, blisko połowa Polaków nie planuje uczestniczyć w nadchodzących wyborach samorządowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że frekwencja będzie niższa niż w wyborach parlamentarnych.

Głosowanie w wyborach samorządowych będzie trwało od godziny 7 do 21. Zakończenie głosowania oznacza również zakończenie ciszy wyborczej. Po godzinie 21 stacje telewizyjne TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki głosowania oparte na badaniu exit poll.

Sześciu kandydatów na stanowisko prezydenta Warszawy

Rafał Trzaskowski:

Obecny prezydent miasta stołecznego Warszawy. Urodzony 17 stycznia 1972 w Warszawie. Polityk, politolog, samorządowiec i nauczyciel akademicki. Były poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji (2009–2013). W latach 2013–2014 pełnił funkcję ministra administracji i cyfryzacji. Od 2018 roku jest prezydentem Warszawy. Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej od 2020 roku.

Tobiasz Bocheński:

Urodzony 15 grudnia 1987 w Łodzi. Prawnik, nauczyciel akademicki i urzędnik państwowy. W latach 2019–2023 był wojewodą łódzkim, a od 2023 roku jest wojewodą mazowieckim. Specjalista w zakresie spraw europejskich. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych w 2024 roku.

Magdalena Biejat:

Urodzona 11 stycznia 1982 w Warszawie. Tłumaczka literatury hiszpańskojęzycznej, działaczka społeczna i polityczna. Posłanka na Sejm IX kadencji (2019–2023) i senatorka XI kadencji (od 2023). Współprzewodnicząca Lewica Razem od 2022 roku.

Przemysław Wipler:

Urodzony 15 lipca 1978 w Piekarach Śląskich. Polityk, nauczyciel akademicki, były prezes Stowarzyszenia KoLiber i Fundacji Republikańskiej. Poseł na Sejm VII i X kadencji. Kandydat Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych w 2023 roku.

Janusz Ryszard Korwin-Mikke:

Urodzony 27 października 1942 w Warszawie, to polski polityk, publicysta i brydżysta. Z wykształcenia jest filozofem. Były poseł na Sejm i eurodeputowany. Założyciel i prezes sześciu partii, w tym Unii Polityki Realnej (UPR), Wolności Praworządności (WiP) oraz Kongresu Nowej Prawicy (KNP). W 2019 roku został jednym z liderów federacyjnej partii Konfederacja Wolność i Niepodległość.

 Romuald Ryszard Starosielec:

Urodzony  27października 1942 roku w Warszawie, studiował na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 1986 roku uzyskał tytuł magistra historii. Jest współzałożycielem i liderem ruchu Jedność Narodu. W przeszłości był koordynatorem reprezentowanego przez siebie Ruchu Naprawy Polski w Elblągu.

Składanie ostatnich obietnic…

Rafał Trzaskowski– Na konferencji prasowej, Prezydent Warszawy wyraził przekonanie, że nadchodzące niedzielne wybory stanowią „drugie kroki, aby zakończyć erę PiS-owskiego populizmu”.

„Jestem w pełni przekonany, że jeśli odniesiemy sukces w dużych miastach, mniejszych ośrodkach miejskich, a także na polskiej wsi, zdobędziemy większość w regionach, to będzie to potwierdzenie, że demokracja w Polsce jest bardzo silna. Jesteśmy zdecydowani wyrazić wyraźny sprzeciw wobec tych, którzy utracili swoją wiarygodność, ponieważ dzisiaj partia PiS próbuje udawać kogoś, kim nie jest. Stara się prowadzić kampanię pozytywną po ośmiu latach niszczenia demokracji” – powiedział Trzaskowski.

Tobiasz Bocheński– kandydat PiS na prezydenta Warszawy, wyraził przekonanie, że partia będzie w stanie utrzymać kontrolę nad kilkoma sejmikami.

„Moim zdaniem, partia utrzyma sejmiki wojewódzkie w Podkarpackim, Świętokrzyskim, Małopolskim, Podlaskim oraz Lubelskim. A istnieje także duża szansa na sukces w Łódzkim. Co do Mazowsza, zobaczymy, jak sytuacja się potoczy. Ponieważ istnieje wiele mniejszych komitetów, które mogą mieć wpływ na wynik” – powiedział Bocheński.

Magdalena Biejat– Kandydatka Lewicy na prezydenta Warszawy, zdecydowała się na nietypowy krok, nagrywając filmowy apel do osób, które poszukują alternatywy dla dominacji partii PO i PiS. W swoim przesłaniu prosi o wsparcie, włącznie z wyborcami Trzeciej Drogi, podkreślając potrzebę zmiany w stolicy.

Przemysław Wipler– Kandydat Konfederacji na prezydenta Warszawy, wyraził swoje cele. Podkreślając dążenie do uzyskania drugiej tury wyborów, w której mógłby się zmierzyć z obecnym prezydentem, Rafałem Trzaskowskim.

Janusz Ryszard Korwin-Mikke0

Czy obywatele Warszawy zdecydują się na kontynuację dotychczasowego kursu czy postawią na zmiany. Przekonamy się już w niedzielę, gdy zostaną ogłoszone wyniki głosowania.


Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia