Koalicja PiS i Konfederacji? Bosak ostro: „W żadne partyjniactwo wchodzić nie będziemy”

Politycy PiS po wyborach samorządowych nie wykluczają koalicji z radnymi Konfederacji.

134

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bosak ostro:
Bosak ostro: "W żadne partyjniactwo wchodzić nie będziemy"

Krzysztof Bosak, jeden z liderów ugrupowania, podchodzi do tych zapowiedzi sceptycznie. Podkreśla, że Konfederacja nie angażuje się w partyjniactwo i gotowa jest do współpracy z ludźmi o zbieżnych poglądach, niezależnie od ich przynależności partyjnej.

„Na pewno te rozmowy nie będą się odbywać na szczeblu partyjnym, my partyjniactwo z samorządów chcemy usuwać” – Powiedział Marszałek Sejmu. “Tam, gdzie ja będę miał wpływ, nie będzie żadnego partyjniactwa” – zadeklarował.

Przemysław Czarnek z PiS poinformował o prowadzeniu rozmów z PSL i Konfederacją w sprawie koalicji w województwie lubelskim. Poseł Michał Moskal wspomniał również o negocjacjach z partią Bosaka i Mentzena.

Bosak ironicznie skomentował te zapowiedzi, sugerując, że PiS nie ma innego wyjścia, bo nie może zawiązać koalicji z Tuskiem. Nie wykluczył jednak współpracy z PiS-em w przyszłości, stawiając ją na równi z możliwością sojuszu z KO i Trzecią Drogą.

„Jeżeli przyjdą uczciwi ludzie z Trzeciej Drogi, z Lewicy, z Koalicji Obywatelskiej, albo z PiS-u, to będziemy z nimi rozmawiać, bo to są ludzie, których wybrali Polacy. A jeżeli to będą jacyś hochsztaplerzy, którzy chcą tylko dzielić stołeczki, to niech spadają, i tyle” – kontynuował lider Konfederacji.

Kluczowe znaczenie poglądów

W rozmowie z Wirtualną Polską Bosak podkreślił, że Konfederacja nie zamierza angażować się w partyjne układanki. Otwarta jest na współpracę z ludźmi o zbieżnych poglądach na samorząd, niezależnie od ich przynależności partyjnej.

Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy uzyskali 7,5% głosów w wyborach do sejmików wojewódzkich. Najlepszy wynik (13,3%) osiągnęli na Podlasiu, najsłabszy (5%) w województwie zachodniopomorskim.

W niektórych miastach kandydaci Konfederacji awansowali do drugiej tury wyborów prezydenckich. W Warszawie, gdzie startowało dwóch kandydatów ugrupowania, Bosak tłumaczy niższy wynik specyfiką stolicy.

Konfederacja nie zamyka się na koalicje, ale stawia warunki. Kluczowe znaczenie ma dla niej zgodność poglądów na samorząd, a nie partyjne kalkulacje. Współpraca z PiS-em jest rozważana na równi z innymi opcjami.

Czarnek: „Liczę na współpracę z kolegami”

Przemysław Czarnek, poseł PiS, komentując wyniki wyborów w województwie lubelskim, wyraził nadzieję na koalicję z Konfederacją i Polskim Stronnictwem Ludowym.

„Mam nadzieję że Konfederacja zdobędzie jeden czy dwa mandaty i będzie z nami w koalicji. Liczę również na współpracę z kolegami z Polskiego Stronnictwa Ludowego (…), Z PSL rozmawialiśmy od kilkunastu tygodni, mimo że mamy bezwzględną większość w sejmiku województwa lubelskiego”

Czarnek podkreślił, że sondaże jasno wskazują na dominację PiS w Polsce, co interpretuje jako odrzucenie rządów Platformy Obywatelskiej przez społeczeństwo. Poseł nie martwi się niskim poparciem PiS w dużych miastach, tłumacząc to zjawiskiem ogólnoeuropejskim, gdzie Lewica i centrolewica dominują w metropoliach.

PiS, jak zaznaczył Czarnek, nie zamierza zmieniać swoich poglądów i stać będzie na fundamentach swojej tożsamości.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia