Podział Polski po wyborach samorządowych 2024

Można zauważyć duże podobieństwo w podziale władzy w województwach, do tego z poprzednich wyborów.

178

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

podział polski - na białym tle, pęknięta cegła w barwach biało-czerwonych

Pierwsza tura wyborów samorządowych 2024 za nami, wczoraj Polacy ruszyli do urn wyborczych, aby wziąć udział w wyborach i po raz kolejny zobaczyliśmy podział Polski na zwolenników dwóch opcji politycznych. Najlepiej obrazują to mapy Polski, prezentowane przez media. Podział Polski

Dzięki danym opublikowanym przez Ipsos, poznaliśmy wyniki sondażowe wyborów do sejmików wojewódzkich. Według nich, najwięcej głosów bo 33.,7% zdobył PiS, z kolei Koalicja Obywatelska osiągając wynik 31,9% zajęła drugą pozycję, Trzecia Droga, z poparciem 13,5% znalazła się na trzeciej pozycji.

Według danych, Koalicja Obywatelska wygrała wybory do sejmików w 10 województwach, są to: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, mazowieckie, opolskie, pomorskie, śląskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Z kolei Prawo i Sprawiedliwość zdobyło zwolenników w sześciu województwach tj.: lubelskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim.

Natomiast szczegółowe wyniki wyborów w miastach, będą dopiero po opublikowaniu przez Państwową Komisję Wyborczą danych ze wszystkich obwodów w danym okręgu.

Wyborcy, biorący udział w wyborach samorządowych, mają możliwość zadecydować o podziale mandatów na szczeblu gminnym, powiatowym oraz wojewódzkim podczas kadencji, trwającej pięć lat. Poza tym, wybierano wójtów, burmistrzów a także prezydentów miast. Tam gdzie żaden z kandydujących nie zdobył więcej niż połowa, prawidłowo oddanych głosów, wybory są nie rozstrzygnięte. W związku z tym, w tych miejscowościach, za czternaście dni odbędzie się II tura wyborów samorządowych.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia