Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie nowej bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego oraz Stacji Obsługi Technicznej Warszawa-Babice. W wydarzeniu wziął udział wiceminister zdrowia Marek Kos. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe to konieczność
Wiceminister stwierdził, jak ważne dla resortu jest bezpieczeństwo obywateli do czego przyczynia się nowoczesne Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Dodał także, iż – “Jako osoba odpowiedzialna również za Departament Bezpieczeństwa, czyli między innymi za lotnicze pogotowie ratunkowe, stara się czynić wszystko (…), żeby to miejsce się rozwijało było doposażone, żeby po prostu sprawnie, funkcjonalnie działało dla wszystkich mieszkańców”. Marek Kos powiedział, że zdaje sobie sprawę z potrzeby zainwestowania dużych środków w zakup sprzętu, natomiast tegoroczny budżet Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w wysokości 287 milionów zł wydaje się być wystarczający.
Z kolei Maciej Lasek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej poinformował o dużym postępie w dziedzinie ratownictwa lotniczego, gdyż posiadamy nowoczesne śmigłowce, bazy oraz sprawny i dopracowany system ratowniczy.
Jak się dowiadujemy Lotnicze Pogotowie Ratunkowe uzyskało pozwolenie na budowę bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS – Helicopter Emergency Medical Services), wraz ze Stacją Obsługi Technicznej Warszawa Babice już w 2020 roku. W skład inwestycji wartej ponad 60 milionów zł wchodzi, dwukondygnacyjny budynek operacyjno-biurowy wraz z zapleczem hotelowym dla członków załóg. Do tego nowoczesny hangar wyposażony w jezdną platformę dla śmigłowca, oraz hangar stacji obsługi technicznej wraz z magazynem technicznym, do którego przylega trzykondygnacyjny budynek biurowo-magazynowy. Nowa baza otrzymała także nowoczesną halę lakierni dla obsługiwanych śmigłowców, a także płytę przed hangarową, parkingi, drogi dojazdowe oraz strefę startu i lądowania śmigłowców.
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe będzie się rozwijać
Podsumowując, na dzień dzisiejszy nowoczesna infrastruktura Lotniczego Pogotowia Ratunkowego składa się z nowoczesnych baz rozmieszczonych na terenie całego kraju, oraz floty 27 śmigłowców i czterech samolotów. W planach Ministerstwa Zdrowia jest zakup sześciu nowoczesnych śmigłowców pozwalających zabrać na pokład dwóch pacjentów, wraz ze sprzętem ECMO o zasięgu operacyjnym do 400 km. Po to by zapewnić bezpieczną eksploatację nowych, większych i jednocześnie cięższych śmigłowców, konieczna będzie modernizacja istniejących lądowisk.
**********
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org
Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.