Koniec tanich przewozów? Uber, FreeNow, Bolt zdrożeją

Czy przewozy osób na aplikację, przestaną być konkurencyjne dla poczciwego TAXI?

113

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Koniec tanich przewozów - przez ulicę Kijowa przejeżdża biały samochód z zielonym logo Bolt.

Pytanie raczej retoryczne, ponieważ podwyżka cen przewozów osobowych na aplikację, jest zasadniczo przesądzona. Powodem jest nie podwyżka cen paliw, a wchodzące w życie 17 czerwca, nowe przepisy dla kierowców taksówek oraz przewozów na aplikację. Koniec tanich przewozów?

Czy nastąpi Koniec tanich przewozów?

Przepisy, które będą obowiązywać od 17 czerwca, dotyczą obowiązku posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców świadczących usługi przewozu osób zostały wprowadzone ustawą z 26 maja 2023 roku. Oznacza to, iż wszyscy zainteresowani, czyli zarówno kierowcy, jak i firmy przewozowe mieli ponad rok na podjęcie stosownych kroków, a mimo to nowe przepisy budzą obawy firm zajmujących się przewozami na aplikację. Aby zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających z przewozów na aplikację, funkcjonujące od zeszłego roku przepisy, zobowiązują firmy świadczące takie usługi, do obowiązkowej weryfikacji kierowców, którzy muszą posiadać zaświadczenie o niekaralności.

Każdy kierowca zatrudniony do przewozu osób będzie musiał się legitymować polskim prawem jazdy. Zmiana w prawie wejdzie w życie przed wakacjami. Eksperci szacują, że w związku z tym ceny kursów m.in. w Uberze mogą wzrosnąć nawet o 50 proc. Zmiany są wynikiem działań podjętych wobec doniesień medialnych o nadużyciach popełnianych przez kierowców.
Warto nadmienić, że zgodnie z nowymi przepisami, osoba chcąca otrzymać polskie prawo jazdy, musi przebywać w Polsce co najmniej przez 185 dni.

Jaki jest cel wprowadzenia nowych przepisów

Według Michała Konowrockiego, dyrektora zarządzającego ds. pasażerów w Uber CEE , firma szacuje że wejście w życie nowego przepisu może skutkować odejściem 15÷30% kierowców, oczywiście ze szkodą dla pasażerów.
Działania podjęte przez rząd, wynikły między innymi z doniesień o szeregu nadużyć, w tym molestowaniu, których dopuścili się kierowcy wykonujący usługi przewozowe, a także z konieczności ich wyeliminowania. W Warszawie, w 2022 roku miało miejsce 35 przypadków przemocy w taksówkach na aplikację, a przecież takie usługi są świadczone w całym kraju. Jakby tego było mało, zwrócono uwagę na stan techniczny pojazdów używanych do przewozów osób i wykryto liczne naruszenia prawa. Przeprowadzone przez policję kontrole ujawniły: nagminny brak ważnego przeglądu technicznego pojazdu, zezwolenia na pobyt oraz wątpliwy stan trzeźwości kierowcy.

Niektórzy wieszczą wzrost cen usługi przewozowej o 50%.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia