Debata na temat aborcji. Pierwsze czytania projektów w Sejmie

11 kwietnia o godzinie 12:45 Sejm przystąpił do długo oczekiwanego czytania ustaw dotyczących przepisów aborcyjnych. W planie obrad znalazły się cztery projekty - dwa Lewicy, jeden projekt grupy posłów klubu KO oraz jeden projekt Trzeciej Drogi.

117

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Chusta prezentowana przez aktywistki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Warszawie, PAP/Radek Pietruszka

W czwartek, o godzinie 12:45, w sali Sejmowej rozpoczęło się pierwsze czytanie jednego z czterech projektów dotyczących przepisów aborcyjnych. Inicjatywy te, zgłoszone przez różne ugrupowania polityczne, stanowią próbę zmiany obowiązującego prawa w zakresie przerwania ciąży w Polsce. Jednak atmosfera dyskusji została zaciemniona decyzją marszałka Sejmu, który zakazał wejścia na galerię sejmową aktywistom ze Strajku Kobiet. Oraz przedstawicielom inicjatyw takich jak Aborcyjny Dream Team czy Inicjatywa Wschód. To wywołało oburzenie ze strony tych organizacji. Które odczytały to jako próbę ograniczenia głosu społeczeństwa obywatelskiego w kwestiach dotyczących praw reprodukcyjnych.

Projekty dot. aborcji, które znalazły się w czwartkowym planie obrad

  • Projekt Lewicy, który częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej.
  • Projekt Lewicy, który umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.
  • Projekt grupy posłów klubu KO, zgodnie z którym, kobieta w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.
  • Projekt Trzeciej Drogi, który przywraca stan prawny sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., a więc przesłankę do przerwania ciąży, gdy „wyniki badań wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”

Aborcja na tapecie

W trakcie debaty pojawiły się różne propozycje odnośnie do dopuszczalności przerwania ciąży. Projekty Lewicy oraz Grupy Posłów Koalicji Obywatelskiej oraz Trzeciej Drogi różnią się podejściem do tego tematu. Od częściowej depenalizacji aborcji. Przez możliwość przerwania ciąży do 12. tygodnia, aż po przywrócenie stanu prawnego sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, podkreśliła potrzebę poważnej debaty na ten temat. Zachęcając posłów do głosowania za przekazaniem projektów do komisji, gdzie mogą być dokładnie przeanalizowane. Kwestia aborcji w Polsce budzi wiele emocji i kontrowersji, zarówno wśród polityków, jak i społeczeństwa. Wypowiedzi parlamentarzystów i aktywistów wyraźnie pokazują, że nie ma jednomyślności co do sposobu regulacji tej kwestii.

Kobiety, które stanęły na czele tych działań, podkreślają potrzebę uwzględnienia praw kobiet i bezpieczeństwa ich życia w dyskusji nad aborcją. Ich postulaty opierają się na danych statystycznych oraz doświadczeniach pacjentek, co stanowi istotną podstawę dla dyskusji nad zmianami prawnymi w tej dziedzinie. Niezależnie od wyniku debaty i głosowania, temat aborcji pozostaje jednym z najbardziej dyskutowanych i emocjonalnych w polskim społeczeństwie. stanowisk.

„Apeluję do wszystkich posłów i posłanek, nawet tych, którzy są absolutnymi przeciwnikami liberalizacji tego prawa, aby zagłosować za skierowaniem ich do komisji, gdzie jest mniejsza temperatura polityczna i mamy szansę, żeby posłuchać lekarzy, kobiet, organizacji pacjentów czy organizacji broniących praw kobiet”

powiedziała minister zdrowia. Izabela Leszczyna

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia