Michelin zamyka Zakład Opon Ciężarowych w Olsztynie, a produkcję przenosi do Rumunii

Chińska "taniocha" staje się problemem coraz większej ilości branż.

141

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Michelin zamyka Zakład Opon Ciężarowych - zbliżenia na oponę samochodową, z widoczną nazwą Michelin, oraz rysunkiem maskotki producenta.

Jak donosi portal olsztyn.com.pl, największy pracodawca województwa warmińsko-mazurskiego, wdraża proces redukcji kosztów. W odróżnieniu od wielu innych pracodawców, nie ma tu mowy o zwolnieniach grupowych. Michelin zamyka Zakład Opon Ciężarowych

Bieżąca rzeczywistość, stawia wiele wyzwań przed firmami wszystkich branż, a jednym z nich jest walka ze stale rosnącymi kosztami produkcji. Nie inaczej jest z francuskim koncernem, produkującym opony Michelin. Potentat działa w 170 krajach i zatrudnia globalnie ponad 125 tys. osób. Jednym z oddziałów koncernu jest fabryka Michelin Polska S.A. w Olsztynie. Dawne Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych w wyniku prywatyzacji w 1995 roku, wraz z większościowym pakietem akcji trafił pod skrzydła Grupy Michelin, by w 2005 roku przyjąć oficjalną nazwę Michelin Polska.

Na dzień dzisiejszy w polskiej fabryce Michelin, jest zatrudnionych ok. 5 tys. osób. W skład zaliczanego do największych zakładów francuskiego giganta, wchodzi kilka wydziałów. Zakład Opon Osobowych i Dostawczych; Zakład Opon Rolniczych; Zakład Opon Ciężarowych; Zakład Półproduktów; Zakład Form; Zakład Kordów oraz Grupa Serwisów.

Dlaczego Michelin zamyka Zakład Opon Ciężarowych

Problematycznym dla Francuzów stał się Zakład Opon Ciężarowych, w którym zatrudnionych jest 500 pracowników. Okazało się, że zaistniała konieczność jego zamknięcia i przeniesienia produkcji do Rumunii, gdzie koszty wytwarzania będą niższe. Rzecznik prasowy Michelin Polska Piotr Staszałek poinformował, że do zamknięcia zakładu przyczyniła się fala tanich opon z Dalekiego Wschodu, zalewająca rynek. Jednocześnie zapewnił, iż żadna z pracujących w Zakładzie Opon Ciężarowych osoba, nie zostanie zwolniona, ponieważ wg Michelin – „potrzeby kadrowe są tak duże, że nie ma potrzeby zwalniania kogokolwiek”. Piotr Staszałek przekazał, że – „każda z osób pracujących w Zakładzie Opon Ciężarowych dostanie propozycję pracy na adekwatnym stanowisku odpowiadającym jej kompetencjom i doświadczeniu w innych zakładach – czy to produkcji opon do aut osobowych, czy do maszyn rolniczych, oczywiście w Olsztynie, a warunki zaproponowane pracownikom zakładu opon ciężarowych w innych zakładach nie będą gorsze niż obecne „. Pracownicy w wieku przedemerytalnym mogą liczyć na korzystny pakiet socjalny.

Nie wszyscy pracownicy firm szukających oszczędności, mają tyle szczęścia co „gumiarze” z Olsztyna. Przez Europę, w tym i Polskę przetacza się rosnąca ilość zwolnień grupowych, najczęściej dotyka ona podmiotów powiązanych z motoryzacją.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia