Cisza wyborcza w Polsce: Dlaczego jest obowiązkowa i co wolno w tym czasie

Dlaczego należy przestrzegać ciszy wyborczej w Polsce? Zapoznaj się z zasadami i dowiedz się, co wolno robić, a czego nie w okresie przed dniem głosowania.

95

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Cisza wyborcza w Polsce
Zacznie obowiązywać od północy

Polska znowu stoi w obliczu drugiej tury wyborów samorządowych, które odbędą się w 748 miastach i gminach. Choć większość obszarów kraju nie będzie bezpośrednio zaangażowana w to głosowanie, zasada ciszy wyborczej jest na terenie całego państwa. Cisza wyborcza w Polsce: Dlaczego jest obowiązkowa i co wolno w tym czasie?

Cisza wyborcza w Polsce: Dlaczego jest obowiązkowa i co wolno w tym czasie

Zgodnie z przepisami Kodeksu Wyborczego, cisza wyborcza to okres przed dniem głosowania oraz na 24 godziny przed nim, podczas którego nie możemy prowadzić wszelkiej agitacji wyborczej. Agitacja obejmuje organizowanie zgromadzeń, prowadzenie pochodów czy manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Choć druga tura wyborów dotyczy jedynie części miast i gmin, zakaz agitacji obowiązuje na terenie całego kraju.

Dlaczego cisza wyborcza jest obowiązkowa na całym obszarze kraju?

Decyzja o stosowaniu ciszy wyborczej na terenie całego kraju wynika z faktu, że dzisiejsze media i internet posiadają ogromny zasięg, który sięga nawet do obszarów, gdzie nie odbywają się bezpośrednio wybory. Agitacja prowadzona w jednym miejscu może wpłynąć na decyzje wyborcze w innych regionach, nawet jeśli tam wybory nie mają miejsca. Stąd decyzja o rozszerzeniu zakazu agitacji na cały kraj.

Co jest dozwolone w czasie ciszy wyborczej?

W czasie ciszy wyborczej można zachęcać do udziału w wyborach, ale nie można prowadzić agitacji na rzecz konkretnych kandydatów czy ugrupowań politycznych. Można używać sloganów typu „Idź na wybory”, jednak nie wolno wskazywać na kogo oddać głos. Organizacje pozarządowe mogą prowadzić działania zachęcające do uczestnictwa w procesie wyborczym, o ile nie sugerują konkretnej opcji wyborczej.

Konsekwencje naruszenia ciszy wyborczej

Naruszenie ciszy wyborczej może skutkować różnymi sankcjami, włączając w to grzywny finansowe. Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia w 2016 roku nałożył karę pieniężną na kandydata, który złamał zasady ciszy wyborczej poprzez oklejenie swojego pojazdu materiałami wyborczymi i parkowanie go w pobliżu lokalu wyborczego.

Agitacja w internecie

Przepisy dotyczące ciszy wyborczej stosuje się również do materiałów publikowanych w internecie. Treści opublikowane przed rozpoczęciem ciszy wyborczej mogą pozostać w sieci. Nie możemy dodawać nowych materiałów. To dotyczy również stron głównych portali internetowych.

Podsumowanie

Cisza wyborcza, choć czasem uznawana za ograniczenie wolności słowa, ma na celu zapewnienie uczciwości i przejrzystości procesu wyborczego. Jej stosowanie na terenie całego kraju wynika z potrzeby zapobieżenia ewentualnym manipulacjom i wpływom zewnętrznym na decyzje wyborcze. W tym czasie powinniśmy respektować przepisy oraz unikać działań naruszających zasady ciszy wyborczej.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany go przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształtowaniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia