Gwałtowny spadek poparcia dla KO: Analiza Sondażu CBOS

Według najnowszego sondażu partyjnego przygotowanego przez CBOS, Koalicja Obywatelska (KO) doświadczyła nagłego spadku poparcia w ciągu zaledwie dwóch tygodni.

251

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Gwałtowny spadek poparcia dla KO: Analiza Sondażu CBOS
Gwałtowny spadek poparcia dla KO: Analiza Sondażu CBOS

Wyniki badania, opublikowane przez Centrum Badania Opinii Społecznej w dniu 29 kwietnia, ukazują, iż poparcie dla partii Donalda Tuska zmniejszyło się o aż 7 punktów procentowych, sprowadzając je do poziomu 28 proc.

Analiza Sondażu CBOS

Z ostatniego wydania CBOS Flash pt. „Preferencje partyjne w drugiej połowie kwietnia (CATI)” opublikowanym w poniedziałek, wynika, że 80% dorosłych Polaków wyraziło chęć udziału w wyborach parlamentarnych, gdyby odbyły się one w drugiej połowie kwietnia.

To minimalne zmniejszenie w porównaniu z wynikami z pierwszej połowy miesiąca bezpośrednio po wyborach samorządowych (spadek o 3 punkty procentowe).

KO ostro w dół, Konfederacja wyjątkowo stabilnie

Badanie to zostało przeprowadzone w okresie od 22 do 26 kwietnia 2024 roku na próbie tysiąca dorosłych mieszkańców Polski metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI).

Warto zauważyć, iż badanie opublikowane 29 kwietnia, przeprowadzono po drugiej turze wyborów samorządowych, gdzie kandydaci popierani przez Koalicję Obywatelską triumfowali w wyborach na prezydentów miast takich jak Kraków, Poznań, Rzeszów i Wrocław.

CBOS przypomniał, że poprzednie badanie zostało przeprowadzone w ciągu zaledwie czterech dni bezpośrednio po wyborach samorządowych, a w trakcie jego realizacji ogłaszano wyniki głosowania.

W wynikach sondażu widać także inne istotne zmiany. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość (PiS), które zanotowało wzrost o 3 punkty procentowe, osiągając poparcie na poziomie 26 proc.

Najbardziej stabilne poparcie zachowała Konfederacja, która utrzymała się na trzeciej pozycji z wynikiem 14 proc. Wzrost o 1 punkt procentowy zanotowała Trzecia Droga (PSL i Polska 2050), uzyskując poparcie na poziomie 11 proc.

Do Sejmu wg sondażu, weszłaby jeszcze Lewica, notując wzrost o 2 punkty procentowe, osiągając tym samym poparcie na poziomie 7 proc.

Jak zauważono w podsumowaniu badania, liderem pozostaje Koalicja Obywatelska. Przewaga nad głównym konkurentem, czyli PiS, zmniejszyła się jednak znacząco i jest najniższa od początku roku.

„Liderem pozostaje KO, jednak przewaga nad najgroźniejszym konkurentem – PiS – jest niższa niż wcześniej i najniższa od początku tego roku. Lepsze notowania niż przeciętnie w pierwszych miesiącach roku utrzymuje Konfederacja, umacniająca się na trzeciej pozycji rankingu. (…) Lewica osiągnęła minimalnie lepszy wynik niż ten tuż po wyborach” – czytamy w podsumowaniu CBOS.

Badanie to stanowi istotną podstawę do analizy bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Wskazuje na ewolucję preferencji wyborczych, która może mieć istotny wpływ na kształtowanie się polityki w kraju w nadchodzących miesiącach.

Źródło: CBOS flash Preferencje partyjne w drugiej połowie kwietnia (CATI)

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia