AI „chce” wywołać wojnę atomową? Niepokojące badania

Sztuczna inteligencja (AI) coraz częściej wykorzystywana jest w wojsku, budząc jednocześnie wiele kontrowersji.

156

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

AI
AI "chce" wywołać wojnę atomową? Niepokojące badania.

Zwolennicy podkreślają jej potencjał w zakresie zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa operacji militarnych, podczas gdy przeciwnicy obawiają się eskalacji konfliktów i autonomicznego podejmowania decyzji, np. o użyciu broni atomowej.

Niebezpieczna skłonność do eskalacji

Badanie przeprowadzone przez Maxa Lampartha i Jacquelyn Schneider z Centrum Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Współpracy (CISAC) na Uniwersytecie Stanforda wykazało, że duże modele językowe (LLM), takie jak ChatGPT, wykorzystywane przez wojsko USA do gier wojennych, planowania wojskowego i zadań administracyjnych, mogą stanowić zagrożenie w sytuacjach wysokiego ryzyka.

Badacze symulowali gry wojenne z udziałem LLM-ów od wiodących firm z Doliny Krzemowej, takich jak Anthropic, Meta i OpenAI. Odkryli, że niezależnie od wersji i danych treningowych, wszystkie LLM-y decydowały się na eskalację konfliktu, a nawet użycie broni atomowej.

Autorzy badania ostrzegają, że LLM-y nie potrafią abstrahować ani rozumować jak ludzie, a jedynie naśladują język i wyciągają korelacje z danych. To uniemożliwia im dokonywanie bezpiecznych i etycznych wyborów w sytuacjach krytycznych.

Podkreślają oni również, że trudno jest przewidzieć, jak LLM zachowa się w obliczu decyzji o wysokim ryzyku. Z tego powodu siły zbrojne korzystające z modeli językowych powinny dokładnie rozumieć ich działanie i znaczenie różnic w ich projektowaniu.

Zastosowania AI w wojsku: od planowania do logistyki

Jednocześnie LLM-y mogą być wykorzystywane do zadań wymagających przetwarzania dużych ilości danych w krótkim czasie. Może to znacznie usprawnić proces decyzyjny i funkcje biurokratyczne. Autorzy badania sugerują, że obiecujące zastosowania LLM-ów w wojsku obejmują planowanie wojskowe, dowodzenie i wywiad, a także automatyzację zadań logistycznych i ewaluację.

Debata o wykorzystaniu AI w wojsku będzie z pewnością trwała. Należy dokładnie rozważyć zarówno potencjalne korzyści, jak i zagrożenia związane z tą technologią, aby zapewnić jej odpowiedzialne i bezpieczne stosowanie.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia