Konstytucja 3 Maja – akt narodowy o historycznym znaczeniu.

Przed 233 laty, 3 maja 1791 roku, Sejm Czteroletni zatwierdził ustawę rządową, która stała się znaną jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca strukturę władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Mimo swego znaczenia, obowiązywała jedynie przez krótki okres, zaledwie kilkanaście miesięcy.

64

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jan Matejko "Konstytucja 3 Maja 1791 roku"

3 maja 1791 roku na zawsze zapisał się w historii Polski jako dzień uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Był to akt o ogromnym znaczeniu, nie tylko dla ówczesnej Rzeczypospolitej, ale i dla przyszłych pokoleń Polaków. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie spisana konstytucja, która wprowadziła szereg istotnych reform mających na celu ratowanie upadającego państwa. Choć obowiązywała zaledwie kilkanaście miesięcy, odegrała ogromną rolę w kształtowaniu polskiej tożsamości narodowej i stała się symbolem dążeń do odzyskania niepodległości.

Pod koniec XVIII wieku Rzeczpospolita Obojga Narodów znajdowała się w stanie głębokiego upadku. Osłabiona wewnętrznymi konfliktami i pogrążona w anarchii, stała się łatwym łupem dla sąsiadujących potęg – Rosji, Prus i Austrii. W 1772 roku nastąpił pierwszy rozbiór Polski, po którym nastąpiły kolejne dwa (w 1793 i 1795 roku), doprowadzając do całkowitego zniknięcia państwa z mapy Europy. Na tle upadku państwa coraz silniej rosły głosy nawołujące do reform. Wśród zwolenników reform znalazł się król Stanisław August Poniatowski, który wraz z grupą patriotów postanowił wykorzystać sprzyjające okoliczności międzynarodowe (wojna rosyjsko-turecka) do przeprowadzenia niezbędnych zmian. W 1788 roku zwołano Sejm Czteroletni, którego zadaniem miało być ratowanie Rzeczypospolitej. Po długich debatach, 3 maja 1791 roku, Sejm uchwalił Konstytucję 3 Maja.

Najważniejsze postanowienia Konstytucji

  • Trójpodział władzy: Władza ustawodawcza została powierzona Sejmowi, władza wykonawcza królowi i Radzie Nieustającej, a władza sądownicza sądom.
  • Monarchia dziedziczna: Dotychczasowa elekcja króla została zastąpiona monarchią dziedziczną w dynastii Wettinów.
  • Ograniczenie liberum veto: Zniesiono zasadę liberum veto, która uniemożliwiała Sejmowi podejmowanie uchwał, jeśli choćby jeden poseł zgłosił sprzeciw.
  • Prawa dla mieszczan i chłopów: Mieszczanie uzyskali pełnię praw politycznych, a chłopi zostali objęci opieką prawną państwa.
  • Wzmocnienie armii: Liczba żołnierzy została zwiększona do 100 tysięcy.

Znaczenie Konstytucji

Choć krótkotrwała, Konstytucja 3 Maja odegrała ogromną rolę w historii Polski. Była to pierwsza próba systemowego ratowania państwa i wprowadzenia niezbędnych reform. Stała się symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i odegrała istotną rolę w kształtowaniu polskiej tożsamości narodowej. Konstytucja była dowodem na to, że Polacy potrafią się jednoczyć i działać wspólnie dla dobra ojczyzny. Pokazała również, że Polska jest zdolna do przeprowadzenia głębokich reform i zbudowania silnego, nowoczesnego państwa.

Pamięć o Konstytucji 3 Maja przetrwała do dziś. Jest ona obchodzona każdego roku 3 maja jako święto narodowe. Konstytucja stała się inspiracją dla kolejnych pokoleń Polaków walczących o wolność i niepodległość. Jest ona również ważnym elementem polskiej kultury i tożsamości narodowej. Konstytucja 3 Maja była aktem o ogromnym znaczeniu historycznym. Choć krótkotrwała, stała się symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i odegrała istotną rolę w kształtowaniu polskiej tożsamości narodowej. Do dziś jest ona obchodzona jako

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane osoby z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia