Przegląd techniczny poza SKP

Przegląd techniczny poza SKP Pomysł na zmianę pojawił się w Rządowym Centrum Legislacji 15 lutego 2024 roku. Projektowi rozporządzenia Ministra Infrastruktury, brakuje aktu wykonawczego. Rozporządzenie w tym zakresie według wstępnych informacji miało wejść w życie 1 czerwca 2024 roku.

136

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przegląd techniczny poza SKP; III-WYSOKOMAZOWIECKIE-zawody-w-przeciaganiu-traktorow-29.01.2023
Przegląd techniczny poza SKP

Wszyscy kierowcy doskonale wiedzą że przychodzi taki czas aby udać się do SKP i wykonać przegląd techniczny naszego pojazdu. Pomysł na zmianę pojawił się w Rządowym Centrum Legislacji 15 lutego 2024 roku. Projektowi rozporządzenia Ministra Infrastruktury, stanowiącemu akt wykonawczy dla nowych przepisów, brakuje aktu wykonawczego. Rozporządzenie w tym zakresie według wstępnych informacji miało wejść w życie 1 czerwca 2024 roku. Niestety jak to w życiu bywa urzędnicy nie dadzą rady.

Dla kogo jest przegląd techniczny poza SKP

Nowe przepisy mają dotyczyć będą głównie rolników, którzy mają problem z badaniami technicznymi swoich pojazdów chociażby ze względu na odległość od SKP. Dodatkowo stacja musiała być odpowiednio przystosowana np. w dużą halę, aby badanie pojazdu było możliwe. Możliwość przeglądu poza stacją dotyczy zatem „ciągników rolniczych i gąsienicowych o maksymalnej prędkości do 40 km/h oraz przyczep do nich przeznaczonych„. Nowe przepisy mówią że poza SKP nie będzie można badać chociażby samochodów osobowych, które nie są dopuszczone do ruchu, ciężarówek lub autobusów.

Pięknie to brzmi ale tu pojawiają się wymagania dotyczące infrastruktury służącej do badania pojazdów poza SKP. 

Aktualnie rozporządzenie wskazuje na to, że:

– miejsce do przeprowadzenia przeglądu poza stacją kontroli pojazdów musi mieć nawierzchnię równą i twardą (a więc wykonaną z kostki, klinkieru, z masy bitumicznej, masy betonowej, płyt betonowych lub płyt kamienno-betonowych).

– wymiary muszą umożliwić przeprowadzenie kontroli, nie może to być miejsce w pasie drogowych i musi mieć dostęp do prądu. aparatura przenośna musi posiadać urządzenie do podnoszenia osi pojazdu o udźwigu co najmniej 115 kN, urządzenie do wymuszania szarpnięć kołami jezdnymi pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t i powyżej, opóźnieniomierz do kontroli działania hamulców, miernik poziomu dźwięku, przyrząd do kontroli złącza elektrycznego pojazd-przyczepa, ekran do oceny ustawienia świateł i miernik światłości do oceny światłości świateł pojazdu, przyrząd do pomiaru ciśnienia powietrza w ogumieniu pojazdu, przyrząd do pomiaru w szybach pojazdu współczynnika przepuszczalności światła i dymomierz. Diagnosta musi mieć też komputer. aby przeprowadzenie takiego przeglądu stało się możliwe,

– właściciel pojazdu musi złożyć wniosek w tej sprawie.

Przegląd techniczny poza SKP. VI Zlot Starych Traktorów na Mazowszu Wola Rasztowska 2021 fot. Zofia Dąbrowska
Przegląd techniczny poza SKP. VI Zlot Starych Traktorów na Mazowszu Wola Rasztowska 2021 fot. Zofia Dąbrowska

Czy przeglądy poza SKP będą możliwe od 1 czerwca?

Czy nowe przepisy, które pozwolą na przeprowadzanie przeglądów poza SKP, wejdą w życie 1 czerwca 2024 r.?„. Do wejścia w życie nowych przepisów został niecały miesiąc i jak zwykle szczególnie rolnicy zostali wystawieni przez rządzących. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, zapewne nie uda się wprowadzić w życie 1 czerwca 2024 roku. Trudniejszą rzeczą do wykonania jest dostosowanie SKP. Stacje Kontroli Pojazdów będą potrzebować sporo czasu na spełnienie i dostosowanie się do nowych wymogów.

Przeczytaj również – Badania techniczne samochodu

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Miasto moje a w nim, czyli kalendarz warszawski na 2-8.05.2024

Dziś gratka dla miłośników historii Warszawy – WARSZAWA 1927 ROK, 14 minutowa podróż w czasie, a także Warsaw 1939

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia