Koszmar turystów! – Rekiny atakują w Europie

Panika na portugalskich plażach! Rekiny atakują turystów!

270

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

rekiny atakują w Europie, rekin wynurza się z wody
rekiny atakują w Europie - władze Portugalii ostrzegają turystów

Wakacje na europejskich plażach każdemu kojarzą się ze spokojem i bezpieczeństwem. Tymczasem ostatnie wydarzenia dowiodły, że rekiny atakują w Europie.

Portugalskie wybrzeże słynie z pięknych plaż i słonecznej pogody. Staje się jednak coraz bardziej niebezpieczne dla turystów. W ostatnim czasie w dwóch gminach zachodniej Portugalii, Obidos i Caldas da Rainha, zaobserwowano co najmniej dwa żarłacze błękitne, które stanowią realne zagrożenie dla człowieka. Te imponujące drapieżniki dorastają nawet do 2,5 metra długości. Zostały zaobserwowane nie tylko w pobliżu popularnych kurortów morskich Bom Sucesso i Foz do Arelho, ale również w głębi zatoki, ponad 2 km od brzegu Oceanu Atlantyckiego. Obecność żarłacza błękitnego w tak dużej odległości od linii brzegowej jest niezwykle rzadkim zjawiskiem.

Wzrost aktywności rekinów u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego, w tym w zatokach i deltach rzek, eksperci tłumaczą dwoma czynnikami. Po pierwsze, rekiny te poszukują w tych miejscach pożywienia. Po drugie, coraz czystsze wody u brzegów Portugalii stanowią dla nich bardziej przyjazne środowisko.

Rekiny atakują w Europie – apel lokalnych władz

Przypomnijmy, że w sierpniu ubiegłego roku 35-letni rybak padł ofiarą ataku rekina na wodach oddalonych o 160 km od Vila do Conde. Mężczyzna został poważnie pogryziony przez żarłacza błękitnego, ale dzięki szybkiej akcji portugalskich sił powietrznych został przetransportowany do szpitala w Porto. Tam udało się uratować mu życie.

W związku z zaistniałą sytuacją lokalne władze apelują do turystów o zachowanie ostrożności i unikanie kąpieli w miejscach, gdzie zaobserwowano rekiny. Zaleca się również śledzenie komunikatów wydawanych przez lokalne służby, które na bieżąco informują o zaobserwowanych drapieżnikach. Pamiętajmy, że rekiny to dzikie zwierzęta, wobec których należy zawsze zachować respekt. Nie prowokujmy ich i nie wchodźmy do ich naturalnego środowiska. Stosując się do zaleceń i zachowując zdrowy rozsądek, możemy zmniejszyć ryzyko niebezpiecznego spotkania z tymi morskimi drapieżnikami.

Niebezpieczne spotkanie – co robić?

Wypoczynek za granicą to obecnie często wybierany pomysł na dłuższy weekend i wakacje. Rekiny atakują w Europie oraz innych atrakcyjnych miejscach. Pojawiają się w ciepłych i czystych wodach, z których często korzystają także turyści. Co zrobić, gdy spotkamy tego niebezpiecznego drapieżnika? Pamiętaj o kilku zasadach:

1. Zachowaj kontakt wzrokowy: Rekiny nie lubią być obserwowane. Utrzymuj kontakt wzrokowy z rekinem i powoli wycofuj się tyłem w stronę brzegu.

2. Nie panikuj i nie krzycz: Gwałtowne ruchy i hałas mogą sprowokować rekina do ataku. Staraj się zachować spokój i poruszać się płynnie.

3. Nie udawaj martwego: Wbrew powszechnej opinii, udawanie martwego nie jest skuteczną strategią w przypadku rekinów.

4. Chroń ważne części ciała: Jeśli rekin zaatakuje, staraj się chronić ważne części ciała, takie jak szyja, twarz i brzuch. Uderzaj rekina w czułe miejsca, takie jak skrzela lub pysk, twardym przedmiotem, jeśli masz taki pod ręką.

Pamiętaj, że najlepszą obroną przed rekinami jest unikanie ich. Pływaj w grupach, unikaj miejsc, gdzie je zaobserwowano, i nie wchodź do wody o świcie lub zmierzchu, kiedy te zwierzęta są bardziej aktywne. Pływaj w pobliżu ratowników. Stosując się do tych wskazówek, możesz zmniejszyć ryzyko spotkania z rekinem i bezpiecznie cieszyć się wypoczynkiem nad wodą.

Zobacz, jak spędzić bezpieczne wakacje nad wodą.

Przeczytaj też o tym, gdzie nie wolno grillować.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia