Stagnacja w odchudzaniu – jak znów zacząć chudnąć?

Dla wielu osób odchudzanie staje się prawdziwym wyzwaniem. Szczególnie frustrującym może być moment, gdy po początkowych sukcesach waga nagle staje w miejscu.

131

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Stagnacja w odchudzaniu – jak znów zacząć chudnąć?
Stagnacja w odchudzaniu – jak znów zacząć chudnąć?

Ten efekt plateau zniechęca do dalszych starań i sprawia, że tracimy motywację. Nie poddawajmy się jednak! Istnieją sposoby na pokonanie stagnacji i kontynuowanie walki o wymarzoną sylwetkę.

Jak znów zacząć chudnąć?

Mechanizm zatrzymania spadku wagi jest dość prosty. Podczas odchudzania ograniczamy kalorie, co zmusza organizm do spalania zgromadzonych rezerw tłuszczowych. W odpowiedzi na ten „deficyt” wzrasta nasz apetyt, a metabolizm zaczyna zwalniać, aby oszczędzać energię. To właśnie prowadzi do efektu plateau.

Zjawisko to potwierdzają również badania naukowe. Jedno z nich, przeprowadzone przez dr. Kevina Halla z National Institutes of Health, wykazało, że u osób na diecie ograniczającej kalorie apetyt wzrastał wraz z postępującą utratą wagi. W efekcie, po około roku od rozpoczęcia odchudzania, tempo spadku masy ciała u badanych osób zaczęło spadać, mimo kontynuowania diety i aktywności fizycznej.

Co robić, gdy waga stoi w miejscu?

Pod żadnym pozorem nie należy się zniechęcać! Najgorszym rozwiązaniem byłoby powrót do starych nawyków żywieniowych lub rezygnacja z aktywności fizycznej. Zamiast tego, należy wprowadzić pewne modyfikacje, które pomogą nam pokonać stagnację.

1. Zwiększ intensywność ćwiczeń

Skutecznym sposobem na pobudzenie metabolizmu i spalenie większej ilości kalorii jest zwiększenie intensywności lub ilości treningów. Można to zrobić na różne sposoby, np. dodając do planu ćwiczeń interwały o wysokiej intensywności (HIIT), wydłużając czas trwania treningu lub zwiększając obciążenie.

2. Nie zmniejszaj kaloryczności diety

Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, drastyczne obniżanie podaży kalorii może paradoksalnie spowolnić metabolizm. Zamiast tego, skup się na jedzeniu zdrowych, zbilansowanych posiłków i przekąsek, które zapewnią Ci niezbędne składniki odżywcze i pomogą utrzymać uczucie sytości.

3. Zadbaj o odpowiednią ilość snu

Sen odgrywa kluczową rolę w regulacji hormonów odpowiedzialnych za apetyt i metabolizm. Niedobór snu może prowadzić do wzrostu apetytu i utrudniać odchudzanie. Dlatego, dbaj o to, aby spać co najmniej 7-8 godzin na dobę.

4. Pij dużo wody

Picie wody nie tylko pomaga utrzymać nawodnienie organizmu, ale również może przyśpieszyć metabolizm i zmniejszyć apetyt. Staraj się wypijać 2-3 litry wody dziennie.

5. Monitoruj postępy

Regularne ważenie się i obserwowanie zmian w sylwetce może pomóc Ci utrzymać motywację i sprawdzić, czy wprowadzone modyfikacje przynoszą efekty. Pamiętaj jednak, że waga nie jest jedynym wyznacznikiem postępów. Ważne są również zmiany w samopoczuciu, ilości tkanki tłuszczowej i masie mięśniowej.

6. Nie poddawaj się!

Pamiętaj, że odchudzanie to proces, który wymaga czasu i wytrwałości. Nie zniechęcaj się chwilowymi spadkami formy lub brakiem widocznych efektów. Konsekwentnie realizuj swój plan, a na pewno osiągniesz cel.

Podsumowanie

Efekt plateau to naturalna część procesu odchudzania. Nie oznacza to jednak porażki. Stosując się do wyżej wymienionych wskazówek, możesz pokonać stagnację i kontynuować walkę o wymarzoną sylwetkę. Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej, zdrowej diecie i odpowiedniej ilości snu. Nie poddawaj się i konsekwentnie dąż do celu!

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia