Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Premier i szefowa KE przedstawili nowy plan

105

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Konfederacja:
Konfederacja: "Tusk to zdrajca dyplomatyczny"

W trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się dzisiaj w Katowicach, premier Donald Tusk oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawili nowy, ambitny plan dla Europy. Głównymi punktami planu są wzmacnianie europejskiego sektora obronnego oraz stymulowanie gospodarczego rozwoju kontynentu.

Nowy plan dla Europy. Przede wszystkim – bezpieczeństwo

Szefowa Komisji Europejskiej podkreśliła potrzebę zwiększenia inwestycji w przemysł obronny oraz efektywniejszego wykorzystania tych środków. „Europa musi zainwestować więcej w przemysł obronny i wydawać je (środki) lepiej” – stwierdziła von der Leyen. Zapowiedziała również dążenie do stworzenia prawdziwie europejskiego systemu ochrony powietrznej, który połączy wiedzę i możliwości państw członkowskich.

Jednym z kluczowych elementów planu jest propozycja utworzenia stanowiska pełnoetatowego komisarza ds. obrony, który będzie wspierał rozwój najnowocześniejszych technologii w europejskim przemyśle obronnym. „To będzie komisarz, który będzie wspierał najnowocześniejszy europejski przemysł obronny” – tłumaczyła Ursula von der Leyen.

Szefowa Komisji Europejskiej, odnosząc się do 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, zauważyła, że decyzja Polski o przystąpieniu do UE znacząco wzmocniła i uzupełniła Unię. Podkreśliła, że pragnienie wolności, demokracji i kształtowania własnej przyszłości jest głęboko zakorzenione w sercach obywateli Polski.

Dodatkowo, szefowa KE podkreśliła, że walka o wolność i demokrację nie jest jednorazowym wyzwaniem, lecz wymaga stałego wysiłku i obrony. Mimo trudnych chwil, Polska powraca na drogę postępu i rozwoju.

W kontekście zbliżających się wyborów europejskich oraz 35. rocznicy wyborów czerwcowych z 1989 roku, von der Leyen podkreśliła symboliczne znaczenie tego czasu. Przypomniała, że wybory te oznaczały narodziny wolnej, demokratycznej i zjednoczonej Polski, gdzie naród mógł „wziąć przeznaczenie w swoje ręce.”

Tusk: „Dziś w Europie myślimy o tym samym”

Premier Tusk podkreślił rolę Europy w zapewnieniu bezpieczeństwa kontynentu. W kontekście sytuacji na Ukrainie podkreślił, że lepsze przygotowanie Europy na trudne czasy może zapobiec agresji ze strony sąsiadów. Tusk wyraził poparcie dla pomysłu powołania komisarza ds. obrony oraz wezwał do znacznego zwiększenia środków finansowych przeznaczonych na bezpieczeństwo Europy.

„Mówię tu o minimum 100 miliardach euro na obronę, na bezpieczeństwo Europy. Będziemy silni, to będziemy bezpieczni – podsumował premier.

„Mówimy dziś o planie dla Europy – zaznaczył Tusk. – Dzisiaj w Europie myślimy o tym samym. Słowo bezpieczeństwo, ale też takie słowa jak obrona, siła, gotowość do walki. To wszystko pojawiło się w naszym słowniku nie z naszego wyboru – mówił premier.  „Gdyby Europa była lepiej przygotowana na takie trudne czasy, to być może Rosja nie odważyła się atakować naszego przyjaciela, jakim jest Ukraina” – dodał.

Dodatkowo, premier Tusk podkreślił konieczność wzmocnienia granic Unii Europejskiej oraz zapewnienia bezpieczeństwa przedsiębiorcom europejskim względem konkurentów spoza Europy. Zaznaczył, iż regulacje europejskie stawiające wysokie wymagania europejskim producentom, nie mogą stanowić przewagi dla producentów spoza Europy. „Europejscy przedsiębiorcy muszą czuć się bezpieczni” – stwierdził Tusk.

W kontekście kwestii gospodarczych, Tusk podkreślił znaczenie Zielonego Ładu oraz zachęcał przedsiębiorstwa do działań na rzecz ochrony środowiska. Dodał jednak, że potrzeba ochrony planety nie może przesłonić potrzeby ochrony konkretnego człowieka. Czy realizacja tego założenia rzeczywiście się powiedzie?

Europejski Kongres Gospodarczy, którego hasłem tegorocznej edycji jest „Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości„, poświęcony jest kwestiom transformacji gospodarczej oraz bezpieczeństwa.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia