Mosty kolejowe w Stańczykach

Mosty kolejowe w Stańczykach

119

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mosty kolejowe w Stańczykach
Mosty kolejowe w Stańczykach

Kolejowe mosty w Stańczykach to dwa imponujące wiadukty kolejowe, z których pierwszy wybudowano w latach 1912-1914, a drugi w latach 1923-1926. Drugiej z tych budowli jednak nigdy nie użytkowano pomimo potężnych nakładów. Oba mosty znajdują się we wsi Stańczyki w powiecie gołdapskim, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Stanowią one część od dawna nieczynnej linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami. Mosty w Stańczykach często nazywa się akweduktami Puszczy Rominckiej ze względu na swoją monumentalną architekturę i imponujące rozmiary. Są one jednymi z najwyższych mostów kolejowych w Polsce, ich wysokość sięga 36 metrów, a długość wynosi 200 metrów. Konstrukcja każdego z mostów składa się z pięciu przęseł o równych 15-metrowych łukach.

Mosty kolejowe w Stańczykach – cele militarne

Jak już wspominałem, budowa pierwszego z mostów w Stańczykach rozpoczęła się w 1912 roku i trwała 2 lata. Pociągi jeździły tam do 1944 roku, a trasa służyła głównie w celach militarnych. Ich budowa była podyktowana względami strategicznymi, miały one ułatwić transport wojsk i zaopatrzenia w regionie. Jeszcze w latach 40. XX wieku przewożono tamtędy materiały pod budowę kwatery Hitlera. Obecnie mosty w Stańczykach są nieczynne i stanowią popularną atrakcję turystyczną. Z ich szczytów roztaczają się przepiękne widoki na dolinę rzeki Błędzianki i otaczające lasy. Co prawda mosty te stoją na prywatnych posesjach i żeby zwiedzić oba trzeba kupić bilet jednak warto wydać te parę złotych będąc w okolicach.

Ciekawostki:

  • Mosty w Stańczykach są wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego.
  • W 2018 roku jeden z mostów wyremontowano, a na jego szczycie powstał deptak spacerowy.
  • Mosty w Stańczykach często wykorzystuje się jako tło do sesji zdjęciowych i filmowych.
  • W 2006 roku w tym miejscu kręcono film pod tytułem „Ryś” reżyserii Stanisława Tyma.
  • W pewnym momencie na obu mostach organizowano skoki na bungge, ale z powodu złego stanu budowli zaprzestano tego typu rozrywki.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o Goncalo Feio szkoleniowcem Legii

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia