Odszedł Jan Ptaszyn Wróblewski. Polska scena jazzowa w żałobie

7 maja 2024 roku świat jazzu pogrążył się w żałobie. Odszedł Jan Ptaszyn Wróblewski – wybitny muzyk, kompozytor, aranżer, dziennikarz i popularyzator jazzu, ikona polskiej sceny muzycznej.

127

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Odszedł Jan Ptaszyn Wróblewski. Żegnamy wybitnego jazzmana.
Odszedł Jan Ptaszyn Wróblewski. Żegnamy wybitnego jazzmana.

Urodzony w 1936 roku w Kaliszu Ptaszyn Wróblewski już od najmłodszych lat wykazywał talent muzyczny. Początkowo prowadził zespoły taneczne, a w 1956 roku zadebiutował na 1. Festiwalu Jazzowym w Sopocie, występując z Sekstetem Krzysztofa Komedy. To był początek jego błyskotliwej kariery, która na zawsze wpisała go do historii polskiego jazzu.

Ptaszyn Wróblewski był prawdziwym multitalentem. Wirtuozowsko grał na saksofonie tenorowym i barytonowym, komponował utwory, które do dziś cieszą się ogromną popularnością („Moja mama jest przy forsie”, „Zdzich”, „Rosołek”), a także prowadził audycje radiowe („Trzy kwadranse jazzu”) i programy telewizyjne, zarażając słuchaczy i widzów swoją pasją do jazzu.

Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. z Jerzym Matuszkiewiczem, Wojciechem Karolakiem i Jarosławem Śmietaną. Był założycielem wielu zespołów jazzowych, które odgrywały znaczącą rolę w rozwoju polskiej sceny muzycznej, m.in. Jazz Believers, Kwintet Andrzeja Kurylewicza, Polish Jazz Quartet, Mainstream i Kwartet Ptaszyna Wróblewskiego.

Osiągnięcia Jana Ptaszyna Wróblewskiego zostały docenione licznymi nagrodami, m.in. kilkoma na KFPP Opole, Złotym Mikrofonem, Złotym Fryderykiem i Paszportem „Polityki”. Był także Honorowym Obywatelem Kalisza, Zamościa i Bielska-Białej.

Ptaszyn Wróblewski nie tylko tworzył muzykę, ale także dzielił się swoją pasją z innymi. Był cenionym pedagogiem, wykształcił wielu znakomitych polskich jazzmanów. Przez lata prowadził audycje radiowe i programy telewizyjne, w których opowiadał o jazzie z ogromną wiedzą, humorem i zaraźliwą pasją.

Magiczne „Trzy Kwadranse Jazzu”

Jego audycja „Trzy Kwadranse Jazzu” w Programie 3 Polskiego Radia przez lata była oknem na świat jazzu dla tysięcy słuchaczy.

„Sposób prowadzenia audycji, jej przemyślana forma, doskonale dobrany komentarz powodowały że łatwiej było połapać się w niuansach i smaczkach jakie oferuje Jazz. Wielka szkoda że odszedł tak cudowny Facet. Mam cholerne szczęście że udało mi się kilka razy zobaczyć Mistrza na żywo. Dziękuję Panie Janie.” – pisze Pan Adam, żegnając Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

„Poczucie humoru i luz, z jakimi opowiadał pan Ptaszyn, sprawiały, że 'Trzy Kwadranse Jazzu’ szybko stały się ulubioną audycją” – dodaje nostalgicznie jeden ze słuchaczy.

Dla wielu fanów Jana Ptaszyna Wróblewskiego jego audycje radiowe były nie tylko źródłem wiedzy o jazzie, ale również inspiracją i sposobem na oderwanie się od codzienności.

„Legenda i dobry duch polskiego jazzu” – mówią jego fani. Wielu z nich z nostalgią wspomina radiowe opowieści o muzyce, przepełnione humorem i pasją – „Przy jego opowieściach świat się zatrzymywał i chciało się słuchać tylko tego głosu. Perła”

Jan Ptaszyn Wróblewski odszedł, ale jego muzyka i dorobek na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Był prawdziwą legendą polskiego jazzu, a jego odejście to ogromna strata dla całej polskiej kultury.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia