Michał Zaleski, dotychczasowy prezydent Torunia, poniósł niespodziewaną porażkę wyborczą, zdobywając zaledwie 35% poparcia w drugiej turze. Pomimo rządzenia miastem od 2002 roku, utracił zaufanie wyborców. Uzyskał znacznie mniej głosów niż jego rywal z Koalicji Obywatelskiej, Paweł Gulewski. To była drastyczna zmiana wobec jego wcześniejszych wyborczych triumfów, kiedy nie dawał rywalom szans już w pierwszej turze. Rydzyk zaszkodził prezydentowi skutecznie, obstrukcja, osłabienie i zejście… z urzędu
Wpływ powiązań z ojcem Rydzykiem
Arkadiusz Brodziński, toruński aktywista, uważa, że Zaleski poniósł klęskę przez zbyt bliskie relacje z ojcem Tadeuszem Rydzykiem i Radiem Maryja. Zaleski był częstym gościem uroczystości organizowanych przez redemptorystów, publicznie wychwalając Radio Maryja i jego założyciela. Bliskość z najbardziej znanym redemptorystą w Polsce przyniosła mu nie tylko sympatyków, ale również przeciwników. Takich którzy zaczęli dostrzegać problem w tej zażyłości.
Na kilka godzin przed ciszą wyborczą, Radio Maryja wyemitowało materiał promujący dokonania Zaleskiego. Udział w nim wziął Adrian Mol, były zastępca prezydenta Torunia, który chwalił Zaleskiego za ważne inwestycje miejskie. Z kolei dzień później, gdy obowiązywała już cisza wyborcza, w „miasteczku Rydzyka” odbyły się obchody. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, w których przemawiał Zaleski. Obecność ojca Rydzyka jako słuchacza wzmacniała wrażenie, że prezydent Torunia jest ściśle związany z mediami redemptorystów. Rydzyk zaszkodził prezydentowi Torunia, kto następny
Czara goryczy przelała się – Rydzyk zaszkodził prezydentowi
Według Brodzińskiego, mieszkańcy Torunia mieli dość utożsamiania ich miasta z postacią ojca Rydzyka, a także jego powiązań z rządem i samorządem. W ostatnich latach media ujawniały, jakie środki publiczne trafiają na różne przedsięwzięcia związane z Rydzykiem, co mogło zniechęcić wyborców do Zaleskiego.
Oprócz kontrowersyjnych relacji z Radiem Maryja, Michał Zaleski nie wykazał się efektownymi osiągnięciami w ostatnich pięciu latach swojej prezydentury. Jego styl rządzenia od dawna się nie zmieniał, a brak nowych pomysłów zmęczył mieszkańców, którzy poszukiwali świeżości i nowej wizji dla miasta.
Paweł Gulewski z Koalicji Obywatelskiej zaprezentował się jako przekonująca alternatywa dla Zaleskiego. Zdobył poparcie większości mieszkańców Torunia, również dzięki większości w radzie miasta, gdzie KO zdobyła 15 mandatów. Wyborcy chcieli uniknąć potencjalnych konfliktów prezydenta z radą.
polityczne konsekwencje
Porażka Michała Zaleskiego pokazuje, jak kontrowersyjne powiązania mogą zaszkodzić karierze politycznej. Bliskość z ojcem Rydzykiem i brak zmian w polityce miejskiej przyczyniły się do upadku prezydenta Torunia, wskazując na potrzebę odświeżenia w samorządach.
———————-
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński