Rydzyk zaszkodził prezydentowi Torunia – zejście…

Rydzyk zaszkodził prezydentowi Torunia - obstrukcja i zejście z urzędu po 22 latach rządzenia, dosyć długo i dosyć

139

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rydzyk zaszkodził prezydentowi Torunia - obstrukcja
Ojciec Tadeusz Rydzyk

Michał Zaleski, dotychczasowy prezydent Torunia, poniósł niespodziewaną porażkę wyborczą, zdobywając zaledwie 35% poparcia w drugiej turze. Pomimo rządzenia miastem od 2002 roku, utracił zaufanie wyborców. Uzyskał znacznie mniej głosów niż jego rywal z Koalicji Obywatelskiej, Paweł Gulewski. To była drastyczna zmiana wobec jego wcześniejszych wyborczych triumfów, kiedy nie dawał rywalom szans już w pierwszej turze. Rydzyk zaszkodził prezydentowi skutecznie, obstrukcja, osłabienie i zejście… z urzędu

Wpływ powiązań z ojcem Rydzykiem

Arkadiusz Brodziński, toruński aktywista, uważa, że Zaleski poniósł klęskę przez zbyt bliskie relacje z ojcem Tadeuszem Rydzykiem i Radiem Maryja. Zaleski był częstym gościem uroczystości organizowanych przez redemptorystów, publicznie wychwalając Radio Maryja i jego założyciela. Bliskość z najbardziej znanym redemptorystą w Polsce przyniosła mu nie tylko sympatyków, ale również przeciwników. Takich którzy zaczęli dostrzegać problem w tej zażyłości.

Na kilka godzin przed ciszą wyborczą, Radio Maryja wyemitowało materiał promujący dokonania Zaleskiego. Udział w nim wziął Adrian Mol, były zastępca prezydenta Torunia, który chwalił Zaleskiego za ważne inwestycje miejskie. Z kolei dzień później, gdy obowiązywała już cisza wyborcza, w „miasteczku Rydzyka” odbyły się obchody. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, w których przemawiał Zaleski. Obecność ojca Rydzyka jako słuchacza wzmacniała wrażenie, że prezydent Torunia jest ściśle związany z mediami redemptorystów. Rydzyk zaszkodził prezydentowi Torunia, kto następny

Czara goryczy przelała się – Rydzyk zaszkodził prezydentowi

Według Brodzińskiego, mieszkańcy Torunia mieli dość utożsamiania ich miasta z postacią ojca Rydzyka, a także jego powiązań z rządem i samorządem. W ostatnich latach media ujawniały, jakie środki publiczne trafiają na różne przedsięwzięcia związane z Rydzykiem, co mogło zniechęcić wyborców do Zaleskiego.

Oprócz kontrowersyjnych relacji z Radiem Maryja, Michał Zaleski nie wykazał się efektownymi osiągnięciami w ostatnich pięciu latach swojej prezydentury. Jego styl rządzenia od dawna się nie zmieniał, a brak nowych pomysłów zmęczył mieszkańców, którzy poszukiwali świeżości i nowej wizji dla miasta.

Paweł Gulewski z Koalicji Obywatelskiej zaprezentował się jako przekonująca alternatywa dla Zaleskiego. Zdobył poparcie większości mieszkańców Torunia, również dzięki większości w radzie miasta, gdzie KO zdobyła 15 mandatów. Wyborcy chcieli uniknąć potencjalnych konfliktów prezydenta z radą.

polityczne konsekwencje

Porażka Michała Zaleskiego pokazuje, jak kontrowersyjne powiązania mogą zaszkodzić karierze politycznej. Bliskość z ojcem Rydzykiem i brak zmian w polityce miejskiej przyczyniły się do upadku prezydenta Torunia, wskazując na potrzebę odświeżenia w samorządach.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia