Tusk pilnie zwołał Kolegium. Chodzi o białoruskie i rosyjskie wpływy

91

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tusk pilnie zwołał Kolegium. Chodzi o białoruskie i rosyjskie wpływy
Tusk pilnie zwołał Kolegium. Chodzi o białoruskie i rosyjskie wpływy

Warszawa, 8 maja 2024 r. – Właśnie zakończyło się posiedzenie Kolegium ds. Służb Specjalnych zwołane przez premiera Donalda Tuska. Tematem spotkania były domniemane wpływy rosyjskie i białoruskie w polskim aparacie władzy w poprzednich latach.

Wschodnie wpływy w polskim aparacie władzy

Temat ten nabrał szczególnego znaczenia po ujawnieniu informacji o ucieczce sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Tomasza Szmydta na Białoruś i złożeniu przez niego wniosku o azyl polityczny.

Premier Tusk w wypowiedziach poprzedzających posiedzenie Kolegium podkreślał, że „musimy mieć świadomość, że służby białoruskie pracowały z osobą, która miała dostęp do szefa MS i do niejawnych dokumentów”. Dodał, że „fakt, że relacje sędziego Szmydta z Białorusinami mają długą historię musi budzić nasz najwyższy niepokój”.

„Oczekujemy pełnego raportu (…) dotyczącego działań podejmowanych przed ujawnieniem tego faktu” – powiedział Kosiniak-Kamysz. Wyraźnie podkreślił, że jego zdaniem to działanie jest ewidentnie agenturalne.

„Jesteśmy w obliczu bezpośredniego zagrożenia. Wojna hybrydowa trwa – napór na polską granicę, ataki, cyberataki, prowokacje i sabotaże. Z tym wszystkim musimy się zmierzyć, potrzebujemy społecznej odporności i jak najlepiej funkcjonującego państwa” – podsumował szef MON.

„Sprawa ucieczki sędziego Tomasza Szmydta na Białoruś stała się powodem głębokiego niepokoju” – oświadczył Donald Tusk po posiedzeniu kolegium. Premier zarządził przygotowanie raportu z poprzednich lat dotyczącego dochodzeń w sprawie rosyjskich i białoruskich działań w Polsce. W piątek kolegium ponownie zbierze się, aby wypracować wnioski.

Kolegium ds. Służb Specjalnych

Kolegium ds. Służb Specjalnych, organ opiniodawczo-doradczy przy Radzie Ministrów, zajmuje się działaniem służb takich jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencja Wywiadu. Ale także – Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego i Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Do jego zadań należy m.in. formułowanie opinii w sprawach dotyczących bezpieczeństwa państwa, działalności służb specjalnych oraz ich współpracy z innymi organami administracji rządowej.

Premier przewodniczy kolegium, a jego skład obejmuje ministrów spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych, obrony narodowej, finansów, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i ministra koordynatora służb specjalnych. W posiedzeniach uczestniczą również szefowie służb oraz przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Czynności sprawdzające w związku z informacją o złożeniu przez sędziego wniosku o azyl polityczny na Białorusi prowadzi też mazowiecki pion ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Zobacz także!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia