Warszawa, 8 maja 2024 r. – Właśnie zakończyło się posiedzenie Kolegium ds. Służb Specjalnych zwołane przez premiera Donalda Tuska. Tematem spotkania były domniemane wpływy rosyjskie i białoruskie w polskim aparacie władzy w poprzednich latach.
Wschodnie wpływy w polskim aparacie władzy
Temat ten nabrał szczególnego znaczenia po ujawnieniu informacji o ucieczce sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Tomasza Szmydta na Białoruś i złożeniu przez niego wniosku o azyl polityczny.
Premier Tusk w wypowiedziach poprzedzających posiedzenie Kolegium podkreślał, że „musimy mieć świadomość, że służby białoruskie pracowały z osobą, która miała dostęp do szefa MS i do niejawnych dokumentów”. Dodał, że „fakt, że relacje sędziego Szmydta z Białorusinami mają długą historię musi budzić nasz najwyższy niepokój”.
„Oczekujemy pełnego raportu (…) dotyczącego działań podejmowanych przed ujawnieniem tego faktu” – powiedział Kosiniak-Kamysz. Wyraźnie podkreślił, że jego zdaniem to działanie jest ewidentnie agenturalne.
„Jesteśmy w obliczu bezpośredniego zagrożenia. Wojna hybrydowa trwa – napór na polską granicę, ataki, cyberataki, prowokacje i sabotaże. Z tym wszystkim musimy się zmierzyć, potrzebujemy społecznej odporności i jak najlepiej funkcjonującego państwa” – podsumował szef MON.
„Sprawa ucieczki sędziego Tomasza Szmydta na Białoruś stała się powodem głębokiego niepokoju” – oświadczył Donald Tusk po posiedzeniu kolegium. Premier zarządził przygotowanie raportu z poprzednich lat dotyczącego dochodzeń w sprawie rosyjskich i białoruskich działań w Polsce. W piątek kolegium ponownie zbierze się, aby wypracować wnioski.
Kolegium ds. Służb Specjalnych
Kolegium ds. Służb Specjalnych, organ opiniodawczo-doradczy przy Radzie Ministrów, zajmuje się działaniem służb takich jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencja Wywiadu. Ale także – Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego i Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Do jego zadań należy m.in. formułowanie opinii w sprawach dotyczących bezpieczeństwa państwa, działalności służb specjalnych oraz ich współpracy z innymi organami administracji rządowej.
Premier przewodniczy kolegium, a jego skład obejmuje ministrów spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych, obrony narodowej, finansów, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i ministra koordynatora służb specjalnych. W posiedzeniach uczestniczą również szefowie służb oraz przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych.
Czynności sprawdzające w związku z informacją o złożeniu przez sędziego wniosku o azyl polityczny na Białorusi prowadzi też mazowiecki pion ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej.
Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org
Drogi Czytelniku!
Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!
Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż