Ukraina rekrutuje skazanych do walki z Rosją. Wolność za walkę? Kontrowersyjna ustawa o mobilizacji więźniów w Ukrainie.

Ukraina stara się wysyłać skazańców na linię frontu – pomijając gwałcicieli i zabójców.

117

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ukraina rekrutuje skazanych - zbliżenie na twarze dwóch ukraińskich żołnierzy. Brodaci w pełnym bojowym rynsztunku, w kolorach zielono-brązowych.

Osoby skazane za szczególnie poważne przestępstwa, oraz niektóre kategorie skorumpowanych urzędników nie będą mogli pójść na frontu zamiast odsiadki w celi. Próbując zasilić szeregi żołnierzy, ukraiński parlament przyjął w środę ustawę o dobrowolnej mobilizacji skazanych, na wojnę z Rosją. Jednakże ci, którzy dopuścili się poważnych przestępstw, w tym morderstwa, gwałtu, terroryzmu, handlu narkotykami oraz zdrady stanu, nie będą uprawnieni do zamiany kary więzienia, na udział w obronie swojego kraju. Ukraina rekrutuje skazanych

Co zatem zyskają skazani?

Jeżeli zdecydują się oni na mobilizację, sądy lokalne mogą udzielić im warunkowego, wcześniejszego zwolnienia. W zamian za odbycie służby wojskowej, na podstawie stosownej umowy.

Tacy skazańcy wrócą do więzienia tylko wtedy, gdy przed zakończeniem służby popełnią kolejne przestępstwo. Natomiast ich służba wojskowa potrwa do czasu ogłoszenia przez Kijów demobilizacji.

Jak poinformował ukraiński poseł Jarosław Żeleznyak w środowym poście przesłanym przez parlament – „Po tygodniach nacisków ze strony społeczeństwa, ukraiński parlament orzekł, że parlamentarzyści oraz niektórzy najwyżsi urzędnicy rządowi, którzy popełnili przestępstwa, nie będą kwalifikować się do złagodzenia wyroku”.

Pozostali więźniowie, o ile ich nie skazano za poważne przestępstwo, muszą spełnić jeden warunek – do końca kary mogą pozostać nie więcej niż trzy lata. Wnioski o pozwolenie na walkę w zamian za wolność muszą zostać zatwierdzone przez sądy.

Centrum Działań Antykorupcyjnych, organ nadzorczy z siedzibą w Kijowie, nazwał głosowanie „zwycięstwem o gorzkim posmaku”, biorąc pod uwagę, że nie wszyscy skorumpowani urzędnicy byli wyłączeni spod przepisów ustawy.

Organ nadzorczy oświadczył, że – „Na liście [wyłączonych] nie ma urzędników Kancelarii Prezydenta, szefów przedsiębiorstw państwowych, śledczych, prokuratorów i sędziów. Tym samym część pracy organów antykorupcyjnych z poprzednich lat może pójść na marne”.

„W końcu wielu sędziów, prokuratorów i innych urzędników skazanych za korupcję odbywa już swoje wyroki, teraz będą mogli skorzystać z tego mechanizmu i wydostać się z więzienia”.

Ukraina rekrutuje skazanych wzorem Rosjan

Zdesperowani w poszukiwaniu rekrutów po sześciomiesięcznym opóźnieniu w ogłoszeniu mobilizacji, ukraińscy parlamentarzyści wzięli stronę prosto z księgi sił najemnych rosyjskiej Grupy Wagnera – co pozwala również skazanym na skrócenie kary więzienia poprzez służbę wojskową.

Ustawodawcy mają nadzieję, że uregulowany, dobrowolny proces pozwoli Kijowowi zmobilizować na wojnę, nawet 10 000 skazanych. Teraz ustawę musi podpisać Prezydent Wołodymyr Zełenski.

Mogłeś przegapić: Korupcja i patriotyzm – idź i walcz za Ukrainę a my kupimy kolejne posiadłości w Hiszpanii

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia