Wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz złożył wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Macieja Świrskiego.

92

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego
Wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego

Powodem jest wstrzymywanie przez KRRiT wypłat należnych mediom publicznym z tytułu abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Sienkiewicz uważa, że działania Świrskiego to „drastyczne łamanie prawa” i „przekroczenie wszelkich granic”. Według niego, szef KRRiT nie wypłaca pieniędzy mediom, ponieważ nie rządzą tam jego „polityczni koledzy”.

Zdaniem mecenasa Piotra Bednarka, adwokata specjalizującego się w prawie karnym i sprawach gospodarczych, członkowie KRRiT ponoszą odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu. Odpowiedzialność tę ponosi się za czyny naruszające Konstytucję lub ustawy.

KRRiT tłumaczy, że wstrzymuje wypłaty, ponieważ spółki mediów publicznych znajdują się w stanie likwidacji. Pieniądze z abonamentu mają trafić na depozyt sądowy, a wypłaty zostaną wznowione, gdy uprawomocnią się wpisy o likwidacji.

Sprawa trafiła już do prokuratury. Pełnomocnik likwidatora TVP złożył zawiadomienie w tej sprawie. Akt oskarżenia liczy 50 stron i został już przygotowany na potrzeby Trybunału Stanu.

Sytuacja jest patowa. Z jednej strony mamy prawo, które nakazuje wypłatę należności, z drugiej strony mamy spółki w stanie likwidacji, do których te należności miałyby trafić. Trybunał Stanu będzie musiał rozstrzygnąć, po której stronie leży racja.

Informacja o wniosku została przekazana podczas briefingu kończącego pracę Bartłomieja Sienkiewicza w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Minister podał się do dymisji w związku ze startem w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

„Od jutra rzeczywistość będzie wyglądała inaczej w Ministerstwie Kultury, dokona się zmiana. Ja idę na urlop bezpłatny czekając, aż pan prezydent zechce podpisać nasze dymisje” – przekazał Sienkiewicz.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia