Czy NATO wyśle wojska do Ukrainy? – sprzeczne spekulacje prasy

Wypowiedzi polityków i spekulacje prasy są sprzeczne - nadal nie wiadomo, czy wojska NATO będą wysłane do Ukrainy

98

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wojska NATO w Ukrainie, żołnierz na tle flagi Ukrainy
wojska NATO w Ukrainie - czy to możliwe

Ostatnio pojawia się wiele komentarzy i spekulacji na temat wojska NATO w Ukrainie. Zarówno kraje należące do Unii Europejskiej, jak i do sojuszu są w tej sprawie bardzo podzielone.

NATO zdecydowanie odrzuca możliwość wysłania swoich wojsk do Ukrainy – donosi włoski dziennik „Corriere della Sera”. Informacje te pojawiły się w kontekście nadchodzącego lipcowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie, gdzie ma zostać podpisany dokument o nazwie roboczej „żadnego buta na ziemi”. Wraz z tą deklaracją NATO jako sojusz chce wyraźnie zaznaczyć swoje stanowisko odmawiające bezpośredniego zaangażowania zbrojnego w konflikt w Ukrainie. Decyzja NATO o odmowie wysłania wojsk na Ukrainę ma na celu zakończenie spekulacji na ten temat. Jest to istotny krok, zwłaszcza w kontekście niedawnych wypowiedzi prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który sugerował możliwość rozmieszczenia wojsk francuskich w Ukrainie w przypadku naruszenia linii frontu przez Rosję i wystosowania stosownej prośby przez władze Ukrainy.

Wojska NATO w Ukrainie – różne stanowiska państw i spekulacje prasy

Emmanuel Macron takie deklaracje powtarzał kilkakrotnie – ostatnio w wywiadzie dla brytyjskiego tygodnika „The Economist”. Jednak swoje komentarze wygłaszają nie tylko przywódcy państw. Informacyjny chaos panuje również w prasie. Wg danych podanych przez włoski dziennik „La Repubblica”, zaawansowane rozmowy na temat wysłania wojsk do Ukrainy toczą się w NATO. Zgodnie z tym scenariuszem Sojusz miałby rozmieścić swoje siły, gdyby do konfliktu dołączył inny kraj (Białoruś), lub gdyby Rosja zdecydowała się na przeprowadzenie militarnej prowokacji na terenie Polski czy krajów bałtyckich. Jednakże, te rozmowy nie zostały potwierdzone w aktualnych doniesieniach i należy je traktować jako spekulacje. O interwencji wojsk w Ukrainie myślą natomiast kraje bałtyckie – w tym Polska. Zdecydowani przeciwnicy tego rozwiązania to Niemcy i Stany Zjednoczone. NATO zamierza jednak ingerować w konflikt w Ukrainie, wysyłając dostawy broni i pomoc finansową do okupowanego kraju.

Sojusz wzmacnia wschodnią flankę

Choć wojska NATO w Ukrainie raczej szybko się nie pojawią, to sojusz nadal wzmacnia wschodnią flankę. W razie eskalacji konfliktu przewidziana jest obecność nawet 300000 żołnierzy na granicach Bułgarii i krajów bałtyckich. Po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku NATO znacząco zwiększyło liczbę wojsk stacjonujących na wschodniej flance. Regularnie odbywają się także ćwiczenia wojskowe z udziałem państw członkowskich NATO i partnerów. Ponadto sojusz cały czas modernizuje swoje siły zbrojne, wzmacnia cyberbezpieczeństwo oraz walczy z szerzoną przez Rosję dezinformacją. Należy zauważyć, że sytuacja na wschodniej flance NATO jest dynamiczna i Sojusz stale dostosowuje swoje działania do zmieniających się realiów. Mimo to wiele państw nie chce wojska NATO w Ukrainie. Ich przywódcy uważają, że taki krok może doprowadzić do eskalacji konfliktu, czym groził  Władimir Putin i Dmitrij Pieskow – rzecznik prasowy Kremla.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia