Polecenie Jarosława Kaczyńskiego – Zakaz Zeznań przed Komisją Pegasusa

184

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zakaz Zeznań
Zakaz Zeznań PiS w sprawie Pegasusa


Prezes PiS, Jarosław Kaczyński, ogłosił, że politycy jego partii nie powinni zeznawać przed komisją śledczą ds. Pegasusa. To stanowisko wynika z postanowienia Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, który zażądał wstrzymania działań komisji. Wirtualna Polska ujawniła treść dokumentu, w którym sędziowie Zbigniew Jędrzejewski, Stanisław Piotrowicz i Jarosław Wyrembak wydali to zabezpieczenie.

Reakcja Magdaleny Sroki na Postanowienie Jarosława Kaczyńskiego/Trybunału Konstytucyjnego


Przewodnicząca komisji śledczej, Magdalena Sroka z PSL-TD, wyraziła sprzeciw wobec tego postanowienia i zapowiedziała kontynuowanie prac. Komisja będzie starała się wyjaśnić do końca aferę dotyczącą wykorzystywania Pegasusa do celów operacyjnych przez różne organy rządowe i specjalne.


Jarosław Kaczyński w odpowiedzi na pytania dziennikarzy w Sejmie podkreślił, że „to, że komuś się nie podoba Trybunał, nie oznacza, że jego decyzje nie są obowiązujące”. Dodał, że jako prawnik uważa, iż politycy PiS nie powinni uczestniczyć w pracach komisji po tym zabezpieczeniu.


Kaczyński wskazał, że po decyzji Trybunału Konstytucyjnego politycy PiS nie mogą stawiać się przed komisją śledczą. Powiedział, że w tej sytuacji on sam, jako prawnik, nie zdecydowałby się na złożenie zeznań.

Zakres Działań Komisji Pegasusa a Zakaz Zeznań członków PiS


Komisja ds. Pegasusa jest powołana przez Sejm w styczniu 2024 roku. Bada czynności operacyjne z użyciem tego oprogramowania od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. W skład jej prac wchodzi ocena legalności, prawidłowości i celowości użycia Pegasusa oraz innych narzędzi przez rząd, służby specjalne i policję.


Jednym z głównych zadań komisji jest ustalenie, kto był odpowiedzialny za zakup kontrowersyjnego oprogramowania oraz kto nim zarządzał. Komisja zamierza zbadać także, czy działania służb nie naruszyły praw obywateli.


Decyzja Kaczyńskiego czyli zakaz zeznań i postanowienie Trybunału Konstytucyjnego tylko pogłębiły podziały między rządem a opozycją. Komisja jest uważana przez wielu za próbę przejrzystego wyjaśnienia podejrzeń o nadużycia władzy. Niestety jej przeciwnicy widzą ją jako narzędzie politycznej rozgrywki.

Niepewna Przyszłość Komisji Pegasusa


Nie jest jasne, jak skuteczne będą próby zablokowania działań komisji śledczej. Niemniej jednak, stanowisko Jarosława Kaczyńskiego i jego zakaz dla polityków PiS stawiania się przed komisją może znacząco wpłynąć na przyszłość tego organu.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia