Orlen traci miliony na fikcyjnym zakupie ropy

Zarząd Orlenu jest teraz pod ostrym nadzorem zarówno prawnym, jak i społecznym. Oczekuje się, że wyniki śledztwa przyniosą jasność co do zakresu zaniedbań i możliwych przewinień osób zarządzających.

144

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ile zarobił orlen w 2023 r.
Orlen traci miliony


Orlen, znany koncern paliwowy, doświadczył ogromnej straty finansowej wynikającej z niezrealizowanej transakcji na ropę naftową z Wenezueli. Całkowita strata, związana z nieudaną inwestycją, osiągnęła wartość 1,6 miliarda złotych. Wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki, w swojej wypowiedzi w Sejmie, ujawnił dodatkowe koszty Orlenu. Te koszty jakie firma poniosła w związku z tą transakcją, oszacowane na około 100 milionów dolarów.

Szereg Kosztów Dodatkowych – Orlen traci a kto zyskuje?


To ogrom strat wynikających z przedpłat, które nigdy nie przełożyły się na dostawy ropy. Orlen musiał pokryć koszty związane z najmem tankowców, które wyniosły około 60 milionów dolarów. Dodatkowo, 8 milionów dolarów kosztowało rozwiązanie umów na te tankowce. A 30 milionów dolarów wyniosły koszty postojowego, gdy tankowce w oczekiwaniu na ładunek stały bezczynnie.
W kontekście tych wydarzeń, Wiceminister podkreślił, że cała transakcja była niezabezpieczona, co określił mianem „jednego wielkiego skandalu”. Orlen, będąc jednym z kluczowych graczy na rynku paliwowym, ponosi teraz konsekwencje braku odpowiednich środków ostrożności w zarządzaniu inwestycjami.


W odpowiedzi na sytuację, Orlen zainicjował działania prawne przeciwko odpowiedzialnym za zarządzanie spółką w tamtym okresie. Zgłoszono już zawiadomienie do prokuratury, mające na celu ustalenie odpowiedzialności zarówno karnie, jak i cywilnie za poniesione straty.
Straty te miały również bezpośredni wpływ na dywidendy wypłacane akcjonariuszom, co z pewnością wpłynie na wizerunek firmy na rynku kapitałowym. Akcjonariusze, czujący się pokrzywdzeni, oczekują teraz odpowiedzialności od zarządu.

Odpowiedzialność Zarządu i Wpływ na Pozycję Orlenu

Zarząd Orlenu jest teraz pod ostrym nadzorem zarówno prawnym, jak i społecznym. Oczekuje się, że wyniki śledztwa przyniosą jasność co do zakresu zaniedbań i możliwych przewinień osób zarządzających.
Orlen, mimo że jest liderem w branży, przez tę sytuację może odczuć znaczące osłabienie zarówno w zakresie finansowym, jak i wizerunkowym. Jak stwierdzono, sytuacja ta może stanowić istotne wyzwanie dla zarządu w dążeniu do odbudowy zaufania i stabilności firmy.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia