Wzrost cła na chińskie pojazdy elektryczne w USA, czy UE pójdzie tym tropem?

Wzrost cła na chińskie samochody elektryczne i inne produkty może mieć dalekosiężne konsekwencje dla globalnego handlu i przemysłu motoryzacyjnego

148

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wzrost cła na auta z Chin
wzrost cła na auta z Chin

Administracja prezydenta Joe Bidena zapowiedziała wprowadzenie drastycznych taryf na chińskie samochody elektryczne, które mogą osiągnąć poziom 100%. Decyzja ta ma na celu ochronę amerykańskich producentów samochodów przed konkurencją z Chin. Konkurencją która zalewa globalny rynek tanimi produktami, takimi jak panele słoneczne, baterie i pojazdy elektryczne. Oczekuje się, że nowe cła zostaną ogłoszone już w przyszłym tygodniu. Będą obejmować również dodatkowe opłaty importowe na inne chińskie towary, w tym półprzewodniki. Wzrost cła nie rozwiąże problemu ale…

Ochrona amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego a co z UE?

Te długo oczekiwane cła są wynikiem czteroletniego przeglądu taryf, które wprowadził prezydent Donald J. Trump w 2018 roku na chińskie towary o wartości ponad 300 miliardów dolarów. Większość taryf Trumpa pozostanie w mocy, ale Biden planuje pójść dalej. Podnesie stawki celne, zwłaszcza w sektorach, które zostały wsparte subsydiami w ramach Ustawy o Redukcji Inflacji z 2022 roku. Dotyczy to między innymi chińskich samochodów elektrycznych, które obecnie podlegają 25-procentowemu cłu.

Senator Sherrod Brown z Ohio nalegał na administrację Bidena, aby podjęła bardziej drastyczne środki w celu ochrony amerykańskiego przemysłu samochodowego. Zaproponował całkowity zakaz importu chińskich pojazdów elektrycznych do USA, argumentując, że stanowią one „egzystencjalne zagrożenie” dla amerykańskich producentów. Brown stwierdził, że same cła są niewystarczające i wezwał do ich zaostrzenia.

Krytyka ze strony Chin i międzynarodowe konsekwencje i propozycja dla UE

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych skrytykowało zapowiadane cła, twierdząc, że destabilizują one normalne stosunki handlowe i gospodarcze między Chinami a USA. Chiny zapowiedziały podjęcie wszelkich niezbędnych działań w celu obrony swoich interesów, co może prowadzić do dalszego napięcia w stosunkach międzynarodowych.

W świetle działań Stanów Zjednoczonych, Unia Europejska powinna rozważyć wprowadzenie podobnych środków ochronnych wobec chińskich samochodów elektrycznych. Takie działania mogłyby pomóc w ochronie europejskich producentów przed niesprawiedliwą konkurencją i wspierać lokalną produkcję w obszarze czystych technologii.

Długoterminowe implikacje dla przemysłu przez wzrost cła

Wzrost cła na chińskie samochody elektryczne i inne produkty może mieć dalekosiężne konsekwencje dla globalnego handlu i przemysłu motoryzacyjnego. Z jednej strony zaostrza konkurencję międzynarodową, z drugiej stwarza możliwości dla rozwoju lokalnych technologii i produkcji, co jest zgodne z celami politycznymi i ekonomicznymi administracji Bidena dotyczącymi zwiększenia samowystarczalności i konkurencyjności Stanów Zjednoczonych na globalnym rynku.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia