Afera wizowa rozszerza się! Uczelnie zarabiają na fikcyjnych studentach?

Studenci-widma na polskich uczelniach! Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji alarmuje!

116

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Afera wizowa - grupa studentów w biretach na głowie, na pierwszym planie trójka ciemnoskórych.

Afera wizowa, o której jest głośno nie od dzisiaj, ujawniła swój kolejny rozdział. Już wkrótce powinniśmy dowiedzieć się w jakim trybie zatrudniono obcokrajowcy na budowie kompleksu Olefiny III, powstającym w Płocku dla Orlenu. Natomiast już wiadomo, że część prywatnych uczelni wyższych, przyjmując cudzoziemców do grona swoich studentów, miało z tego niezłe profity, o czym donosi „DGP”. Afera wizowa

Jak możemy przeczytać, podjęciem studiów w Polsce najbardziej są zainteresowani obywatele Turcji, Rwandy czy Zimbabwe. Po zapisaniu się na uczelnię i uzyskaniu wizy, przekraczają oni granicę strefy Schengen i natychmiast całkowicie tracą swój pęd do wiedzy. Jak stwierdził na komisji śledczej ds. afery wizowej, wicekonsul Polski w Indiach Mateusz Reszczyk, szkoły – „Nie sprawdzają kwalifikacji obcokrajowców do podjęcia studiów w Polsce, np. nie są w stanie zweryfikować, czy kandydat naprawdę ukończył szkołę średnią”. Według Dziennika Gazety Prawnej, koszt roku studiów na kierunku zarządzanie, w języku angielskim to 3120 euro, które obcokrajowcy płacą, pomimo nie podjęcia nauki.

Kilka uczelni jest już prześwietlanych w ramach afery wizowej

Posiadanie wizy studenckiej, pozwala obcokrajowi zarówno na pobyt, jak i podjęcie pracy na terenie Unii Europejskiej. Wicekonsul Mateusz Reszczyk, zeznając przed komisją śledczą ds. afery wizowej wymienił trzy, obecnie kontrolowane prywatne uczelnie. Są to: Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie, Akademia Finansów i Biznesu VISTULA oraz Akademia Nauk Stosowanych WSGE w Józefowie. „DGP” informuje również, że według Ośrodka Przetwarzania Informacji – PIB, obcokrajowcy stanowią 61% studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. Przy czym większość z nich, od kilku lat studiuje na pierwszym roku. Podobnie, bo niemal wyłącznie na pierwszym roku, pobierają naukę obcokrajowcy spoza strefy Schengen w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Łodzi.

Obecnie trwają prace mające wyjaśnić jak doszło do zaistniałej sytuacji, a nawet powołano międzyresortową grupę roboczą do wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym, o czym poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pomimo podjętych już w 2019 roku prób uszczelnienia systemu wizowego, jak widać działania te nie objęły szkół wyższych. Znawcy tematu zgodnie uważają, iż konieczne jest systemowe wyeliminowanie podobnych patologii, a cytowany przez „DGP” – „Radca prawny dr Aleksander Jakubowski z Wydziału Prawa i Administracji UW uważa, że uczelnie kształcące obcokrajowców powinny być poddane szczególnej kontroli Polskiej Komisji Akredytacyjnej”.

(Źródło:DGP)

Mogłeś przegapić: Rewolucja w Elektromobilności, koniec z długim ładowaniem baterii samochodu – 10 minut i masz 80%

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia