Największe Pożary Centrów Handlowych

Największe Pożary Centrów Handlowych czyli historia uczy że jeszcze nikogo nigdy niczego nie nauczyła Marywilska 44 nie jest pierwsza

326

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Największe Pożary Centrów Handlowych
Największe Pożary Centrów Handlowych

Pożar centrum handlowego to trauma dla właścicieli obiektu i dla najemców. Wielkie zagrożenie dla mieszkańców i prowadzących biznes w okolicy. Niestety to także zagrożenie dla kupujących. Pożar Marywilskiej 44 na szczęście miał miejsce w nocy i nie pochłonął życia. Nie zawsze tak było. Oto 3 największe pożary gdzie nie zawsze szczęśliwie zakończyło się bez strat w ludziach.

3 największe pożary centrów handlowychCentralWorld, Bangkok, Tajlandia

Ten pożar miał miejsce w maju 2010 roku podczas zamieszek politycznych w Bangkoku. Część tego gigantycznego kompleksu handlowo-rozrywkowego została poważnie uszkodzona przez ogień. CentralWorld jest jednym z największych centrów handlowych w Azji Południowo-Wschodniej.

10 maja 2024 roku w kompleksie handlowo-biurowo-hotelowym CentralWorld w Bangkoku wybuchł pożar. Ogień szybko rozprzestrzenił się na wyższe piętra 55-piętrowego budynku, powodując chaos i panikę wśród ludzi znajdujących się w środku. Według doniesień lokalnych mediów, dym i płomienie były widoczne z daleka, a do walki z pożarem wysłano liczne zastępy straży pożarnej. Z budynku ewakuowano setki ludzi, a służby ratunkowe informują o co najmniej trzech ofiarach śmiertelnych i 16 rannych.

Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana. Trwa śledztwo, które ma ustalić, co doprowadziło do wybuchu ognia. CentralWorld to jeden z największych i najbardziej znanych kompleksów handlowych w Bangkoku. Znajduje się tu wiele sklepów, restauracji, kin i innych atrakcji. Pożar w CentralWorld to tragiczne wydarzenie, które z pewnością będzie miało znaczący wpływ na życie wielu ludzi.

Centrum Handlowe Ycuá Bolaños, Asunción, Paragwaj

W sierpniu 2004 roku w tym centrum handlowym wybuchł pożar, w wyniku którego zginęło ponad 300 osób, a setki zostały ranne. Katastrofa ta była jedną z najtragiczniejszych w historii pożarów w centrach handlowych. Ogień rozprzestrzenił się szybko, a wyjścia ewakuacyjne były zablokowane, co przyczyniło się do wysokiej liczby ofiar.

Ogień szybko rozprzestrzenił się po pięciopiętrowym budynku, wypełnionym sklepami, restauracjami i kinem. W wyniku pożaru zginęło 396 osób, a ponad 600 zostało rannych. Większość ofiar śmiertelnych to kobiety i dzieci, które utknęły na wyższych piętrach budynku, gdzie dym i płomienie uniemożliwiły im ucieczkę. Pożar w Ycuá Bolaños jest uważany za jedną z najtragiczniejszych katastrof w historii Paragwaju. Do dziś nie ustalono jednoznacznie przyczyny pożaru, a śledztwo w tej sprawie zostało uwikłane w korupcję i zaniedbania.

Tragedia w Ycuá Bolaños wywołała falę protestów i żądań zmian w przepisach dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego w Paragwaju. W wyniku tych protestów wprowadzono szereg nowych regulacji, mających na celu zapobieganie podobnym katastrofom w przyszłości. Pamięć o ofiarach pożaru w Ycuá Bolaños jest wciąż żywa w Paragwaju. W miejscu tragedii wzniesiono pomnik, a co roku organizowane są uroczystości upamiętniające ofiary.

AMRI Hospital, Kalkuta, Indie

Chociaż to nie jest centrum handlowe, to warto wspomnieć o tym pożarze w szpitalu, który miał charakter komercyjny i był jednym z najtragiczniejszych pożarów w budynku w Indiach. Pożar wybuchł w grudniu 2011 roku, powodując śmierć 89 osób, w tym wielu pacjentów unieruchomionych w szpitalnych łóżkach.

Ogień szybko rozprzestrzenił się po budynku, wypełnionym pacjentami, personelem i sprzętem medycznym. W wyniku tragedii zginęło 93 osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. Według ustaleń śledztwa, pożar rozpoczął się w podziemiach budynku, gdzie przechowywano m.in. butle z tlenem, oleje silnikowe i pościel. Przyczyną wybuchu ognia było prawdopodobnie zwarcie instalacji elektrycznej. Sytuacja w szpitalu szybko wymknęła się spod kontroli. Dym i płomienie odcięły drogi ucieczki, uniemożliwiając pacjentom i personelowi opuszczenie budynku. Wielu rannych nie mogło poruszać się o własnych siłach.

Straż pożarna walczyła z ogniem przez kilka godzin. Ratownicy ewakuowali z płonącego budynku setki osób, wykorzystując drabiny i liny ratunkowe. Niestety, wielu pacjentów nie udało się uratować. Pożar w Szpitalu AMRI był traumatycznym doświadczeniem dla wszystkich, którzy go przeżyli. Tragedia wywołała falę krytyki wobec władz szpitala, którym zarzucano zaniedbania w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

W wyniku pożaru wprowadzono szereg zmian w przepisach dotyczących bezpieczeństwa w indyjskich szpitalach. Zaostrzono m.in. normy dotyczące instalacji elektrycznych, przechowywania materiałów łatwopalnych i procedur ewakuacyjnych. Pamięć o ofiarach pożaru w Szpitalu AMRI jest wciąż żywa w Indiach. W miejscu tragedii wzniesiono pomnik, a co roku organizowane są uroczystości upamiętniające ofiary.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia