Strzyżak sarni żywiący się krwią już tu jest

Pasożyt żywiący się krwią zwany również latającym kleszczem jest w naszych lasach. To Strzyżak sarni lub Strzyżak jeleni (Lipoptena cervi)

264

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Strzyżak sarni żywiący się krwią już tu jest, Strzyżak jeleni to latający kleszcz
Strzyżak sarni żywiący się krwią już tu jest, Strzyżak jeleni to latający kleszcz

Strzyżak sarni to obecnie gatunek pospolity, który występuje na terenie całego kraju. Oprócz irytujących komarów, leśnicy ostrzegają również przed latającymi kleszczami, czyli strzyżakami sarnimi. To owady, które żywią się krwią jeleniowatych, takich jak sarny, łosie czy jelenie. Jednakże mogą również zaatakować ludzi, co może prowadzić do bolesnych ukąsień i reakcji alergicznych. Lasy Państwowe zalecają ostrożność wobec tych owadów.

Strzyżak jeleni (Lipoptena cervi) należy do rzędu muchówek i jest znany również jako strzyżak sarni. Jest pasożytem żywiącym się krwią jeleniowatych i występuje w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. W Polsce pojawił się po raz pierwszy w latach 80. XX wieku i obecnie jest powszechny na terenie całego kraju. Jego ukąszenia mogą powodować pojawienie się krostki, które swędzą i bolą. Badania w Finlandii potwierdziły, że strzyżaki mogą transmitować bakterie Bartonella schoenbuchensis. Strzyżaki atakują chmarami, a okres ich wzmożonej aktywności trwa od czerwca do września.

Strzyżak sarni zwany latającym kleszczem już tu jest foto. odstraszanie.pl
Strzyżak sarni zwany latającym kleszczem już tu jest foto. odstraszanie.pl

Strzyżak sarni lub Strzyżak jeleni

Aby uniknąć ukąszeń strzyżaka, zaleca się noszenie jasnej odzieży, długich spodni i wysokich butów podczas spacerów w lesie. Owady atakują głównie zwierzęta, mające ciemne ubarwienie dlatego wybierając się na spacer po lesie, załóżmy odzież w jasnych kolorach. Warto także stosować środki odstraszające owady zawierające DEET (N-dietylo-m-toluamid). Mimo braku pewnych sposobów na całkowite uniknięcie pokąsania, odpowiednie środki ochrony mogą pomóc zminimalizować ryzyko kontaktu z strzyżakami. Ukąszenia strzyżaka powodują pojawienie się śladu w postaci małej krostki, która zaczyna swędzieć, a zazwyczaj na drugi dzień po ukąszeniu, także boleć. Przeważnie ślad utrzymuje się na skórze od 2 do 3 tygodni. Czasami  znika dopiero po upływie roku. 

Strzyżaki sarnie przypominają kleszcze, ale posiadają skrzydła i trzy pary odnóży, co je odróżnia. Chociaż ich ukąszenia są bolesne, nie przenoszą chorób takich jak borelioza. Zaleca się unikanie obszarów, gdzie przebywają dziko żyjące jeleniowate, stosowanie środków odstraszających owady oraz noszenie zasłaniającej ciało odzieży, aby uchronić się przed ukąszeniami strzyżaka sarniego. Dodatkowym zabezpieczeniem może być stosowanie spreju odstraszającego owady przed wyruszeniem na spacer do lasu.

Różnica - Strzyżyk sarni jeleni kontra Kleszcz foto. odstraszanie.pl
Różnica – Strzyżyk sarni jeleni kontra Kleszcz foto. odstraszanie.pl

Na zakończenie zachęcam do lektury artykułu – Kupuj polskie truskawki, uważaj na oszustów

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Zapraszam do wzięcia udziału w imprezach jakie odbędą się na terenie Warszawy z cyklu. Miasto moje a w nim, kalendarz warszawski na tydzień 9-15.05.2024

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku zdjęć. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia