Tajemnicza śmierć ambasadora Rosji. Kreml zabronił autopsji

143

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tajemnicza śmierć ambasadora Rosji. Kreml zabronił autopsji
Tajemnicza śmierć ambasadora Rosji. Kreml zabronił autopsji

Ambasador Rosji w Mozambiku, Aleksander Surikow, został znaleziony martwy w sobotę wieczorem w swojej rezydencji w stolicy kraju, Maputo. Okoliczności śmierci dyplomaty pozostają niewyjaśnione, a rosyjskie władze zabroniły przeprowadzenia autopsji.

Tajemnicza śmierć ambasadora Rosji

Według doniesień lokalnej policji, 68-letni Surikow został znaleziony martwy przez personel rezydencji. Zgłoszenie o śmierci ambasadora wpłynęło późno, po przewiezieniu jego ciała do głównego szpitala miejskiego w Maputo.

Przyczyna śmierci Surikowa nie została jeszcze oficjalnie ustalona. Notatka rosyjskiego MSZ, na którą powołują się lokalne media, informuje o śmierci z powodu udaru mózgu. Jednakże, ze względu na sprzeciw ze strony Moskwy, nie przeprowadzono żadnych badań sekcyjnych ani innych szczegółowych oględzin ciała.

Żadnych czynności technicznych

Z informacji przekazanych przez mozambicką policję wynika, że rosyjski konsul w Maputo, Jurij Doroszenkow, poinstruował funkcjonariuszy, aby nie przeprowadzali „żadnych czynności technicznych na ciele”, w tym sekcji zwłok. Funkcjonariuszom pozwolono jedynie na wykonanie zdjęć ciała w kostnicy i na terenie rezydencji.

„Zgodnie z instrukcjami z Rosji, które dotarły do zespołu technicznego za pośrednictwem rosyjskiego konsula, pana Jurija Doroszenkowa, który był obecny w kostnicy wraz z oficerem ochrony ambasady, policjantów poinstruowano, aby nie przeprowadzać żadnych (…) badań ciała, nie mówiąc już o sekcji zwłok” – brzmiał komunikat mozambickiej policji.

Surikow pełnił funkcję ambasadora Rosji w Mozambiku od 2017 roku. Wcześniej przez wiele lat pracował w rosyjskiej dyplomacji, m.in. jako ambasador w Beninie i Togo.

 Aleksander Surikow Facebook / Embaixada da Rússia em Moçambique

Śmierć Surikowa to kolejny tajemniczy zgon rosyjskiego ambasadora w Afryce w ciągu ostatnich lat. W 2017 roku ambasador Rosji w Sudanie, Michaił Szirinskij, został znaleziony martwy w basenie swojej rezydencji w Chartumie. Jako oficjalną przyczynę śmierci podano zawał serca.

Ze względu na nietypowe okoliczności śmierci Surikowa i brak zgody Rosji na przeprowadzenie autopsji, niewykluczone, że spekulacje na temat przyczyn jego zgonu będą narastać.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia