Maciej Wąsik zeznaje. Dantejskie sceny na posiedzeniu komisji.

Co zezna Maciej Wąsik?

151

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Posiedzenie komisji
Póki co trwa przerwa w obradach.

Dzisiaj, 14 maja 2024 roku, Sejmowa Komisja Śledcza zbiera się na kolejnym posiedzeniu. Głównymi bohaterami dzisiejszego widowiska są były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Po nim zeznania ma zlożyć była wicepremier i minister rozwoju i technologii Jadwiga Emilewicz. Maciej Wąsik zeznaje. Dantejskie sceny na posiedzeniu komisji.

Maciej Wąsik zeznaje. Dantejskie sceny na posiedzeniu komisji.

Pierwszym, który staje przed komisją, jest Maciej Wąsik. Jego przesłuchanie, które rozpoczęło się o godzinie 10:00. Przynosi póki co więcej zamieszania niż oczekiwanych odpowiedzi, choć równie wiele pytań pozostało w powietrzu. Wąsik, były wiceszef MSWiA, odsłania kulisy swojej pracy i funkcjonowania ministerstwa w kontekście afery wizowej.

Warto zaznaczyć, że Wąsik w swoich wypowiedziach nie pozostawia wątpliwości co do swojej roli w strukturach administracyjnych. Wyraźnie podkreśla, że nie miał pełnej kontroli nad działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA). Sprawy wizowe nie wpisywały się w jego bezpośrednie obowiązki.

Jednakże, zeznania Wąsika nie są pozbawione kontrowersji. Jego twierdzenia o braku wiedzy na temat procederu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (MSZ) budzą wątpliwości. Po burzliwych wymianach zdań i chwilach napięcia, przewodniczący komisji ogłosił przerwę do godziny 11:10. Dyskusja po wykluczeniu członka komisji z obrad oraz próba odwołania się od tej decyzji przez posła PiS dodatkowo podgrzały atmosferę. W międzyczasie Maciej Wąsik kontynuował swoje zeznania, podkreślając, że nie miał bezpośredniego zaangażowania w kwestie wiz. Jednocześnie wyjaśniając swoją rolę w podejmowaniu decyzji administracyjnych dotyczących sankcji wobec Rosjan i Białorusinów. Czekamy na ciąg dalszy posiedzenia i zeznań świadka.

Emilewicz w ogniu pytań

Po krótkiej przerwie na lunch, kolej na byłą wicepremier i ministra rozwoju i technologii Jadwigę Emilewicz. Jej przesłuchanie zaplanowane jest na godzinę 13:30, a oczekiwania są równie wysokie, co w przypadku Wąsika.

Emilewicz, była inicjatorka programu Poland Business Harbour, stanie w obliczu pytań dotyczących roli tego programu w kontekście afer wizowej. Jakie były kulisy jego powstania i realizacji? Czy rzeczywiście jego funkcjonowanie było zgodne z obowiązującym prawem, czy może istniały niedociągnięcia, które doprowadziły do nadużyć?

O innych kłopotach Macieja Wąsika piszemy w artykule: Black Hawk. Bezprawne działania wiceszefa MSWiA? Jest śledztwo.


Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia