Podwyżki zarobków zarządu w spółce Skarbu Państwa tuż po objęciu stanowisk przez nowo mianowanych członków. Te działania stały się obiektem zainteresowania opinii publicznej. Ten nowy scenariusz, jak w przypadku Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW). Nowy zarząd otrzymał znaczne podwyżki już po miesiącu pracy, jest widoczny jako nowy trend w działaniach nowego rządu. Oczywiście zrobiono to z zachowaniem podstaw ekonomii. Podwyżki są tylko dla zarządu, dla pracowników nie ma bo musi być jakiś porządek. Ten piękny nowy ale jakże stary trend odkryli reporterzy TVN24, trochę z opóźnieniem ale jednak. Z opóźnieniem bo uchwała była 22 lutego, zarząd szybko się ukonstytuował i powynagradzał bo to sprawny organizacyjnie zarząd.
Szybka reakcja na rynkowe standardy czyli zachowano standardy, jest CACY a reszta do pracy
Według zarządu PWPW, decyzja o podwyżkach miała na celu dostosowanie wynagrodzeń. Dostosowanie ich do poziomu, jaki jest normą wśród menadżerów spółek o podobnej skali działalności. Taka strategia ma zapewnić przyciągnięcie i utrzymanie wysokiej klasy specjalistów zdolnych efektywnie zarządzać spółką państwową na konkurencyjnym rynku. Przypomnę że chodzi o PWPW czyli fabrykę pieniędzy której zarząd musi mierzyć się z konkurencją na rynku. Chodzi o konkurencję do żłobu? chyba!
Pracownicy PWPW wyrazili zaniepokojenie, że tak szybkie i wysokie podwyżki mogą wpłynąć negatywnie na atmosferę wewnętrzną. Zwłaszcza że trwają rozmowy o podwyżkach dla szerokiego grona pracowników. Pracownicy oczekują, że poprawy warunków finansowych doświadczą także oni, co buduje ich zaangażowanie i lojalność wobec firmy.
Choć z intencji nowego zarządu wyłania się obraz prób odpolitycznienia spółki, krytycy wskazują na silne związki polityczne nowego prezesa z działaczami miejskimi. Oskarżenia o upolitycznienie zarządzania są poważne, szczególnie że nowo mianowany prezes współpracował z wpływowymi politykami w przeszłości.
Etyka to takie archaiczne słowo, pochodzi z greki więc prezes udaje Greka
Pytania o etykę stawiane są zwłaszcza w kontekście procesu rekrutacyjnego, gdzie osoby decydujące o wyborze prezesa były bezpośrednio powiązane z nim wcześniej. To podnosi obawy o obiektywność i transparentność procesu selekcji.
Szeroka dyskusja społeczna na temat wysokości wynagrodzeń w spółkach państwowych pokazuje, że społeczeństwo oczekuje odpowiedzialności w zarządzaniu publicznymi środkami. Wysokie podwyżki, szczególnie w kontekście państwowej spółki, są krytykowane jako niezgodne z zasadami etycznymi i oczekiwaniami społecznymi.
Rząd, pod którego nadzorem funkcjonują spółki Skarbu Państwa, musi zmierzyć się z rosnącą presją dotyczącą zarządzania państwowymi aktywami. Oczekuje się, że podejmie kroki w celu zapewnienia większej przejrzystości i uczciwości w procesach decyzyjnych.
Budują zaufanie publiczne, budowa jest droga
Przed nowym zarządem PWPW stoi zadanie nie tylko zarządzania spółką, ale także odbudowania zaufania publicznego i wewnętrznego. Muszą wykazać, że ich kompetencje i strategie przyniosą korzyści całej organizacji, a ich wynagrodzenie jest proporcjonalne do osiąganych rezultatów.
Decyzje o wysokich podwyżkach mogą mieć długoterminowe konsekwencje zarówno dla wizerunku spółki, jak i dla ogólnego postrzegania zarządzania spółkami państwowymi w Polsce. Jest to kluczowy moment dla rządu, który musi zdecydować, jakie kierunki przyjmie w przyszłości w kwestii zarządzania publicznymi przedsiębiorstwami.
———————-
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński