Poczta Polska nad przepaścią. Czy narodowy operator pocztowy upadnie?

O dalszych losach Spółki Skarbu Państwa zadecyduje walne zgromadzenie akcjonariuszy.

112

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Poczta Polska
Poczta Polska na skraju upadłości? Rząd rzuca koło ratunkowe

W naszym największym operatorze pocztowym, Poczcie Polskiej jest zatrudnionych ponad 66 tys. pracowników, w ponad 7,5 tys. różnego rodzaju placówkach pocztowych. Oficjalna historia poczty na ziemiach polskich, zaczęła się w dniu 18.X.1558 roku, od ustanowienia przez króla Zygmunta II Augusta stałego połączenia pocztowego między Krakowem a Wenecją. Miało to zapewnić stałe, międzynarodowe kontakty dyplomatyczne oraz gospodarcze. Przez 466 lat swego istnienia, instytucja państwowa przechodziła różne koleje losu, aby współcześnie znaleźć się na skraju bankructwa. Poczta Polska

Niestety liczby nie kłamią, a strata Poczty Polskiej za rok 2023 osiągnęła 787 mln zł. Oznacza to ni mniej ni więcej, konieczność podjęcia natychmiastowych działań restrukturyzacyjno-naprawczych. Lecz o dalszym losie Poczty Polskiej ma zadecydować walne zgromadzenie akcjonariuszy. W poprawie sytuacji spółki mogłaby pomóc, obiecana pomoc publiczna w kwocie przekraczającej 3,2 mld złotych, ale aby to wsparcie trafiło do Poczty Polskiej potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej.

Czy Poczta Polska ucieknie spod topora

Obecnie, zgodnie z wytycznymi, ograniczany jest zakres funkcjonowania placówek pocztowych, których ilość maleje. Maleje także liczba pracowników Poczty Polskiej, nie jest to jednak wynikiem planowanych zwolnień. Ubywa pocztowców, którzy przechodzą na emerytury bądź kończą się ich umowy o pracę, a nowych pracowników nie przyjmuje się.

Czy panaceum na trapiące Pocztę Polską problemy, okaże się jej nowy prezes? Niewykluczone, że Sebastian Mikosz obecny szef narodowego operatora, wykorzysta doświadczenia zdobyte podczas restrukturyzacji Polskich Linii Lotniczych LOT i powtórzy swój sukces.

Swoją dezaprobatę dla obecnej sytuacji Poczty Polskiej wyraził Związek Zawodowy Pracowników Poczty. Na swoim portalu związek poinformował pracowników spółki, o fiasku kolejnego spotkania mediacyjnego w ramach trwających sporów zbiorowych. Jak twierdzą związkowcy – „Niestety, pracodawca nie ma dla Nas żadnej oferty, oprócz tej, że mamy jeszcze ciężej pracować za wynagrodzenie zasadnicze poniżej minimalnej krajowej”. „Walczymy o nasze wynagrodzenia i miejsca pracy. 80% z nas ma wynagrodzenie zasadnicze na umowę o pracę na pełny etat na poziomie 4 023 zł/brutto”.

Swój sprzeciw pocztowcy, wyrażą w formie dwugodzinnego Strajku Ostrzegawczego. Będzie on miał miejsce w Czwartek 16 maja 2024 roku, w godzinach 8:00÷10:00 pocztowcy przerwą pracę.

Mogłeś przeoczyć: Kuna w aucie – uroczy gryzoń i przekleństwo kierowców! Jak się bronić?

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia