Po wczorajszych zmianach przepisów, jakie wprowadziła Rada UE można stwierdzić, że europejscy rolnicy wywalczyli swoje. Unia Europejska postanowiła wycofać się z części Zielonego Ładu, który był powodem wielu strajków w krajach członkowskich.
W poniedziałek, 13 maja 2024 roku, kraje unijne w Radzie UE ostatecznie przyjęły zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej (WPR), stanowiące znaczące ustępstwo dla rolników. Nowe przepisy korygują pierwotne założenia Europejskiego Zielonego Ładu, likwidując m.in. obowiązek ugorowania części gruntów. Zmiany te stanowią odpowiedź na głośne protesty rolników w wielu krajach Europy, którzy sprzeciwiali się zbyt restrykcyjnym wymogom dekarbonizacyjnym. Nowe regulacje dotyczą w szczególności trzech spośród ośmiu warunków tzw. „norm dobrej gospodarki rolnej zgodnej z ochroną środowiska” (GAEC), przyjętych w 2021 roku. Wprowadzone zmiany w przepisach dla rolników są odpowiedzią na ich kilkumiesięczne protesty dotyczące m.in. Zielonego Ładu.
Rolnicy wywalczyli swoje – ważne zmiany
Najważniejszą zmianą jest zniesienie obowiązku przeznaczania części gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne, czyli tzw. ugorowania (GAEC 8). Zamiast tego rolnicy będą mogli dobrowolnie decydować o niewykorzystywaniu części gruntów, a w zamian za to otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe. To istotne ułatwienie dla rolników, którzy teraz zyskują większą swobodę w gospodarowaniu ziemią. Warto jednak pamiętać, że ugorowania wciąż mogą być korzystne dla środowiska, m.in. poprzez zwiększanie bioróżnorodności i poprawę jakości gleby. Nowe przepisy dają też większą elastyczność państwom członkowskim w zakresie realizacji dwóch pozostałych warunków – stosowania płodozmianu (GAEC 7) oraz ochrony gleby (GAEC 6). Kraje będą mogły m.in. zwolnić z tych zasad gospodarstwa uprawiające głównie trawy, rośliny pastewne lub strączkowe, a także stosujące ugorowanie na większości swoich gruntów. To istotne rozwiązanie dla państw, których rolnictwo charakteryzuje się specyficznymi warunkami klimatycznymi lub glebowymi.
Co jeszcze się zmieni?
To nie koniec zmian, o jakich zdecydowała Rada Europy. Kolejnym dowodem na to, że rolnicy wywalczyli swoje są uproszczenia dla małych gospodarstw rolnych. Ważną zmianą jest również zwolnienie małych gospodarstw o powierzchni poniżej 10 hektarów z kontroli i kar za nieprzestrzeganie zasad WPR. To znaczące ułatwienie dla drobnych producentów rolnych, którzy często borykają się z nadmierną biurokracją. Z kolei dla większych gospodarstw uproszczone zostaną zasady kontroli, co ma zmniejszyć liczbę wizyt kontrolerów o połowę. To rozwiązanie ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla rolników i administracji krajowych. Nowe przepisy dają też państwom członkowskim możliwość zwalniania rolników z przestrzegania zasad GAEC w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych, uniemożliwiających właściwe funkcjonowanie gospodarstw rolnych. To ważna regulacja, która ma na celu ochronę rolników przed skutkami nieprzewidywalnych zjawisk atmosferycznych.
Zmiany mają wejść w życie już do końca maja 2024 roku i będą obowiązywać z mocą wsteczną. Oznacza to, że rolnicy będą mogli z nich korzystać już w tym roku.
Przeczytaj też o tym, że rząd obiecuje pomoc dla sadowników, którzy ponieśli straty w wyniku tegorocznych przymrozków.
Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.