Szczyt w Sztokholmie, pomoc wojskowa dla Ukrainy

Te działania pokazują, jak ważna jest międzynarodowa solidarność i współpraca w obliczu globalnych wyzwań, jakie niesie współczesna geopolityka i konflikty zbrojne.

66

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu flaga Szwecji. Szwecja w NATO Sczyt w Sztokholmie
Szczyt w Sztokholmie

W Sztokholmie trwają intensywne rozmowy na temat zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy. Skupiają się przede wszystkim na wsparciu w zakresie obrony powietrznej. Spotkanie, które zgromadziło premierów Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii oraz Islandii, a także kanclerza Niemiec. Ma na celu skoordynowanie działań w odpowiedzi na bieżące potrzeby Ukrainy w obliczu trwającego konfliktu. Czy szczyt w Sztokholmie wniesie coś nowego?

Zapewnienie bezpieczeństwa przez obronę powietrzną


Podczas szczytu, który rozpoczął się w poniedziałek, szwedzki premier Ulf Kristersson podzielił się informacjami o porannych rozmowach z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. Zaznaczył, że Szwecja planuje dołączyć do niemieckiej inicjatywy mającej na celu wzmocnienie ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Niemcy już wcześniej ogłosiły przekazanie Ukrainie systemów obrony powietrznej typu Patriot. To te, które mają kluczowe znaczenie dla obrony kraju przed atakami z powietrza.


Oprócz kwestii militarnej, przywódcy omawiali także zagadnienia związane z zagrożeniami hybrydowymi i obroną cywilną. Spotkanie odbyło się w siedzibie szwedzkiej firmy telekomunikacyjnej Ericsson w Kista poza Sztokholmem. Poświęcono je również na dyskusje o konkurencyjności wobec Chin w dziedzinie nowoczesnych technologii. Rozważano możliwości zastąpienia chińskich komponentów przez produkty nordyckie, co ma podnieść standardy bezpieczeństwa.

Szczyt w Sztokholmie to współpraca na rzecz konkurencyjności i bezpieczeństwa


W kontekście szerszej współpracy międzynarodowej, szefowie państw nordyckich podpisali w Sztokholmie deklarację o wspólnym działaniu w obszarze konkurencyjności i bezpieczeństwa. Szwecja, pełniąc obecnie przewodnictwo w Radzie Nordyckiej, stara się skonsolidować regionalne wysiłki na rzecz wspierania Ukrainy oraz zwiększenia własnych zdolności obronnych i technologicznych.

Te działania pokazują, jak ważna jest międzynarodowa solidarność i współpraca w obliczu globalnych wyzwań, jakie niesie współczesna geopolityka i konflikty zbrojne.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia