UE przyjęła pakt migracyjny. Donald Tusk odpowiada.

Donald Tusk, dlaczego Polska nie powinna być zobowiązana do przyjmowania kolejnych fal migrantów na mocy paktu migracyjnego Unii Europejskiej.

189

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Donald Tusk

Donald Tusk zdecydowanie stanął na stanowisku, że Polska nie będzie akceptować żadnych migrantów na mocy porozumienia migracyjnego Unii Europejskiej. W jego wyraźnym przekazie podkreślono, że Polska już przyjęła znaczącą liczbę migrantów w kontekście wydarzeń związanych z konfliktem rosyjsko-ukraińskim oraz z przemieszczeniami ludności z Białorusi. Tusk argumentuje, że Polska w obliczu tych sytuacji spełniła swoje zobowiązania wobec migrantów i teraz zasługuje na korzyści wynikające z porozumienia migracyjnego.

W kontekście tego stanowiska, Tusk sugeruje, że Polska nie tylko odegrała swoją rolę jako gospodarz dla setek tysięcy osób w potrzebie, ale także poniosła znaczne obciążenia związane z absorpcją tych migrantów. W ten sposób, zamiast traktować Polskę jako kraj, który powinien przyjąć kolejne fale migrantów, Tusk argumentuje, że Polska powinna być raczej postrzegana jako beneficjent, czyli kraj, który zasługuje na wsparcie i korzyści z porozumień migracyjnych.

Ta stanowcza deklaracja Donalda Tuska ma na celu wyraźne przekazanie, że Polska nie zamierza brać na siebie dodatkowych zobowiązań w zakresie przyjmowania migrantów na mocy paktu migracyjnego UE. Jest to również sposób na podkreślenie, że Polska oczekuje uznania i wsparcia za swoje dotychczasowe wysiłki w obszarze pomocy dla uchodźców, a nie na nakładanie kolejnych obciążeń.

— Nie będziemy za nic płacić, nie będziemy musieli przyjmować żadnych migrantów. Unia nie narzuci nam żadnych kwot migrantów. Polska będzie skutecznie egzekwowała wsparcie finansowe ze względu na to, że stała się państwem goszczącym setki tysięcy migrantów, głównie z Ukrainy — zapewnił premier

Ochrona Polskich granic priorytetem

Decyzja trzech krajów – Polski, Słowacji i Węgier – o głosowaniu przeciwko paktowi migracyjnemu Unii Europejskiej podkreśla istniejące podziały w kwestii migracji w UE. Pomimo ostatecznego zatwierdzenia paktu przez większość państw członkowskich, niektóre kraje wciąż pozostają sceptyczne lub niezadowolone z jego postanowień. Głosowanie przeciwko paktowi migracyjnemu jest wyrazem nie tylko różnych podejść do kwestii migracji, ale także obaw dotyczących suwerenności narodowej i kontroli nad własnymi granicami. Polska, Słowacja i Węgry w swoich deklaracjach mogą argumentować, że preferują zachowanie suwerennych praw w zakresie decydowania o przyjmowaniu migrantów, zamiast poddawać się regulacjom wynikającym z paktu migracyjnego.

Premier podkreślił, że infrastruktura techniczna, takie jak kamery i pojazdy, będzie nadal wspierana przez środki finansowe, zapewnione przez Komisję Europejską. Jednocześnie zaznaczył, że niezwykle istotne jest zabezpieczenie granic, szczególnie w obliczu rosnącej presji migracyjnej kierowanej przez Rosję i Białoruś. Premier zauważył, że ta presja to element wojny hybrydowej, mającej na celu destabilizację sytuacji w Polsce i Europie.

W kontekście ochrony granic, premier podkreślił, że jest to sprawa całej Europy. Wskazał na pozytywne reakcje na argumenty Polski w tej kwestii, w tym długą deklarację szefowej Komisji Europejskiej dotyczącą rozpoczęcia obrony Europy. Premier podkreślił, że bezpieczeństwo staje się priorytetem, zwłaszcza w przypadku polskich granic, które są kluczowe dla obrony Europy, zważywszy na sąsiedztwo z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Podkreślił również, że nie będzie łaski w kwestii zabezpieczenia tych granic.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia