Kremlowska Gra o Tron: Putin kształtuje przyszłość Rosji

W pałacu Kremla trwa nieustanna gra o władzę, przypominająca rozgrywki na szachownicy, gdzie każdy ruch jest precyzyjnie przemyślany.

121

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kremlowska Gra o Tron: Putin kształtuje przyszłość Rosji
Kremlowska Gra o Tron: Putin kształtuje przyszłość Rosji

Władimir Putin, jak doświadczony mistrz, przesuwa figury, aby kontrolować dynamikę sił i nie pozwalać żadnej grupie interesów na zbytnie umocnienie. Ostatnie zmiany personalne na szczytach władzy potwierdzają, że car Kremla jest tylko jeden.

Kremlowska Gra o Tron: Strategiczne Przesunięcia

W jednej z najbardziej znaczących roszad, Putin zdegradował Nikołaja Patruszewa z pozycji sekretarza Rady Bezpieczeństwa, powierzając mu mniej wpływową rolę doradcy odpowiedzialnego za przemysł stoczniowy. Jednocześnie Siergiej Szojgu, dotychczasowy minister obrony, przejął stanowisko Patruszewa, choć trudno będzie mu zdobyć taką polityczną pozycję jak jego poprzednik. Ruch ten wyraźnie osłabił pozycję Patruszewa, który przez lata skupił w swoich rękach ogromną władzę i wpływy w aparacie bezpieczeństwa.

Patruszew był postacią kluczową, wieloletnim towarzyszem Putina i współtwórcą wielu operacji, które umocniły jego władzę. Jednak w ostatnich latach jego pozycja urosła na tyle, że zaczął być postrzegany jako potencjalne zagrożenie. Spekulacje o jego ambicjach politycznych były szeroko komentowane, a niektórzy eksperci wskazywali go nawet jako możliwego następcę Putina.

Nowe Pokolenie i Przyszłość Kremla

Zmiany personalne wskazują na próbę wprowadzenia nowego pokolenia do elity władzy. Dmitrij Patruszew, syn Nikołaja, został wicepremierem, co może być elementem zadośćuczynienia za degradację ojca. Od dawna krążyły pogłoski, że Putin obiecał Nikołajowi, iż jego syn może stać się jego następcą.

Przesunięcia w administracji objęły także innych kluczowych graczy. Denis Manturow został pierwszym wicepremierem, co wzmocniło pozycję grupy związanej z Siergiejem Czemezowem. Z kolei Anton Alichanow objął stanowisko ministra przemysłu i handlu, a Oksana Luta została nową minister rolnictwa. Te zmiany są dowodem na to, że Putin nieustannie balansuje wpływy różnych grup, aby żadna z nich nie zyskała przewagi.

Istotne roszady nastąpiły także w sektorze energetycznym, gdzie awans Siergieja Cywilowa na ministra energetyki oznacza sukces grupy Gazprom-Novatek, związanej z Giennadijem Timczenką. To poważny cios dla grupy Rosnieft-Łukoil, która nie zdołała wprowadzić swoich ludzi do rządu.

Nadzorca nad Wszystkimi

Kluczową rolę w kremlowskiej grze odgrywa także Izba Obrachunkowa Federacji Rosyjskiej, która teraz pod kierownictwem Borysa Kowalczuka, syna jednego z najbliższych przyjaciół Putina, zyskała jeszcze większe uprawnienia. Ta instytucja może teraz przeprowadzać audyty i kontrolować przepływy budżetowe, stając się narzędziem w rękach prezydenta do utrzymywania równowagi sił.

Putin zręcznie balansuje wpływy różnych frakcji, dbając o to, by żadna z nich nie urosła zbytnio w siłę. Ostatnie nominacje i przesunięcia są dowodem na to, że choć każdy może stracić na tymczasowej zmianie pozycji, ostatecznie to Putin pozostaje jedynym niekwestionowanym władcą Kremla. Jakie będą dalsze losy kremlowskiej elity? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – gra o tron w Kremlu trwa nieustannie, a Putin nadal dyryguje tym spektaklem z niezachwianą pewnością siebie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia