Zabójcza Tetrodotoksyna! 1200 Razy Silniejsza od Cyjanku a rybka pływa w Chorwacji, smacznego

Eksperci podkreślają, że każda złowiona ropucha srebrzysta powinna być natychmiast zgłaszana odpowiednim służbom, aby zapobiec potencjalnym tragediom i zminimalizować ryzyko dla ludzi oraz środowiska. Zabójcza ryba migruje, do Bałtyku nie wpłynie bo tam za zimno.

315

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zabójcza ropucha srebrzysta
zabójcza ropucha srebrzysta u wybrzeży Chorwacji, smacznego

W okolicach Rovinja, nad malowniczym chorwackim wybrzeżem Adriatyku, złowiono najbardziej trującą rybę świata, ropuchę srebrzystą (Lagocephalus sceleratus). Informację tę przekazał dziennik „Politika”, podkreślając niezwykłe zagrożenie, jakie niesie ze sobą obecność tej ryby w wodach Morza Adriatyckiego. Odkrycie to wzbudza poważne obawy zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Zabójcza rybka pływa przy plaży w Chorwacji.

Najbardziej Trująca Ryba Świata w Chorwacji

Na północy Chorwacji, przy zachodnim wybrzeżu Istrii, zaobserwowano aż siedem osobników ropuchy srebrzystej. Jeden z nich został złowiony na głębokości 19 metrów i natychmiast przewieziony do Centrum Badań Morza w Rovinju. Naukowcy alarmują, że obecność tego gatunku w Morzu Adriatyckim może prowadzić do poważnych konsekwencji ekologicznych oraz stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Ropucha srebrzysta posiada niezwykle silną truciznę, tetrodotoksynę, która jest aż 1200 razy silniejsza od cyjanku. Jak podkreślają eksperci cytowani przez dziennik „Politika”, śmiertelna dawka tej trucizny wynosi zaledwie od 1 do 2 mg. Spożycie nawet niewielkiej ilości mięsa tej ryby może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. Tetrodotoksyna atakuje układ nerwowy, powodując paraliż mięśni, co w skrajnych przypadkach kończy się zatrzymaniem oddechu i śmiercią.

Migracja z Morza Czerwonego do Morza Śródziemnego

Gatunek ten migruje do wód Morza Śródziemnego z Morza Czerwonego przez Kanał Sueski. Ropucha srebrzysta, zazwyczaj spotykana w Oceanie Indyjskim i wodach Pacyfiku, coraz częściej pojawia się w basenie Morza Śródziemnego. Ta niepokojąca tendencja wynika z jej drapieżności oraz braku naturalnych wrogów w nowych wodach, co umożliwia jej swobodne rozprzestrzenianie się.

Obecność ropuchy srebrzystej w Morzu Adriatyckim ma negatywny wpływ na różnorodność biologiczną. Ze względu na swoją drapieżność i brak naturalnych wrogów, ryba ta może zdominować lokalne ekosystemy, wypierając inne gatunki. Ponadto, poszukując pokarmu, ropucha srebrzysta często uszkadza sieci rybackie, co dodatkowo utrudnia połowy i może prowadzić do strat ekonomicznych w sektorze rybołówstwa. Zabójcza rybka robi kłopot wszędzie gdzie się pojawi.

Natychmiastowe Środki Ostrożności

W obliczu zagrożenia, jakie stanowi ropucha srebrzysta, władze lokalne i naukowcy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Mieszkańcy i turyści są informowani o ryzyku związanym z tą rybą, a rybacy są ostrzegani przed możliwością jej złowienia. Eksperci podkreślają, że każda złowiona ropucha srebrzysta powinna być natychmiast zgłaszana odpowiednim służbom, aby zapobiec potencjalnym tragediom i zminimalizować ryzyko dla ludzi oraz środowiska. Zabójcza ryba migruje, do Bałtyku nie wpłynie bo tam za zimno.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia