Warszawska Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie zakupu luksusowego apartamentu za ponad milion złotych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA). Był przeznaczony dla byłego szefa agencji. Według informacji przekazanych przez „Rzeczpospolitą”, apartament ten był wykorzystywany wyłącznie do celów prywatnych. Pomimo że zakupiono go za pieniądze z funduszu operacyjnego agencji. Ogromny Skandal w CBA.
Ogromny skandal w CBA
Według ustaleń gazety, mieszkanie o wartości 1 255 000 złotych miało zostać zakupione dla szefa CBA, którym w latach 2020-2023 był Andrzej Stróżny. Lokal ten, zakupiony na fałszywą tożsamość, nigdy nie służył celom operacyjnym, a jego istnienie zostało zdekonspirowane. Obecnie planuje się jego sprzedaż. Premier Donald Tusk zapowiedział jego likwidację. Zamiast jego powstanie Centralne Biuro Zwalczania Korupcji.
Artykuł „Rzeczpospolitej” wspomina również, że rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński poinformował o złożeniu doniesienia do prokuratury w tej sprawie. Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomiło prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego szefa CBA Andrzeja Stróżnego. W zawiadomieniu czytamy o przekroczeniu uprawnień na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Dziennik przypomina także, że płk Andrzej Stróżny był byłym funkcjonariuszem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) z Katowic. Przez pewien czas był dyrektorem tamtejszej delegatury do czasu jej rozwiązania przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2017 roku. Następnie, w lutym 2020 roku, objął stanowisko szefa CBA.
Kto korzystał z luksusów?
Ciekawym aspektem tej sprawy jest fakt, że CBA nigdy nie dysponowało mieszkaniami służbowymi. Mowa o takich, jakie posiadały inne służby, takie jak policja czy wojsko. Wykorzystując fundusz operacyjny, zakupiono mieszkanie dla szefa agencji, który nie pochodził z Warszawy.
Obecne śledztwo w sprawie zakupu apartamentu przez CBA rzuca nowe światło na działania agencji oraz na kwestię wykorzystywania środków publicznych. Czy zakup luksusowego mieszkania dla szefa agencji było nieuzasadnione i sprzeczne z zasadami służby publicznej? Czy ta sprawa to tylko wierzchołek góry lodowej? Śledztwo prokuratorskie ma za zadanie rozwikłać te pytania i wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące tego kontrowersyjnego zakupu.
O innych podejrzanych działaniach możesz przeczytać w artykule dotyczącym: Audyt programu „Willa plus” – bulwersujące ustalenia.
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński