Rafał Trzaskowski radzi pogorzelcom z Marywilskiej 44

Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski szukamy możliwości ewentualnego wsparcia kupców z Marywilskiej 44, a prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski radzi aby zarejestrować się jako osoby bezrobotne.

197

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rafał Trzaskowski radzi pogorzelcom z Marywilskiej 44
Rafał Trzaskowski radzi pogorzelcom z Marywilskiej 44

Rafał Trzaskowski, odniósł się do spekulacji medialnych, jakoby w miejscu hali przy Marywilskiej 44 miały stanąć bloki, a pożar hali miał w tym pomóc. Doniesienia medialne dotyczące wykorzystania terenu, na którym znajduje się pogorzelisko było rozważane kilkakrotnie. W mediach pojawiły się spekulacje, że w miejsce spalonej hali mogłyby powstać nowe mieszkania. Prezydent Warszawy zdementował te informacje. „Nie wiem, skąd się wzięły takie pogłoski” powiedział Trzaskowski. „Nigdy nie było i nie ma takiego zamiaru. Jest dzierżawa, która obowiązuje do 2036 r. Teren ten ma funkcje handlowe – powiedział. Teren przy Marywilskiej 44 jest własnością miasta, ale dzierżawi go spółka, która poddzierżawia boksy handlowe indywidualnym przedsiębiorcom”.

Dramat na Marywilskiej 44. Tyle zostało z centrum handlowego

Hala targowa, w której było ponad 1400 sklepów i punktów usługowych, zaczęła się palić po godz. 3 w niedzielę. Podczas konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział. „Naszym zadaniem jest rozpatrzenie wszystkich możliwości ewentualnej pomocy. To nie jest łatwe. Jeżeli rząd miałby udzielić tutaj jakiejś wyjątkowej pomocy, to najpierw konieczne jest ustalenie faktów”.

Rafał Trzaskowski oświadczył: „Podjęliśmy również decyzję o tym, by poszukać dodatkowych miejsc na targowiskach miejskich” – przekazał prezydent Warszawy. „Nie wydarzy się to w ciągu kilku godzin, ale mamy takie miejsca, jest ich ponad sto. W porównaniu z liczbą przedsiębiorców, którzy mogliby być zainteresowani, to nie jest duża liczba, ale będziemy na ten temat rozmawiali ze spółką Kupiec Warszawski, po to, by ustalić podstawowe fakty i to, w jaki sposób moglibyśmy ewentualnie pomóc w taki sposób”. Miasto będzie chciało znaleźć dodatkowe miejsca dla kupców na targowiskach w Warszawie. „Będziemy na ten temat rozmawiali ze spółką Kupiec Warszawski, aby ustalić, w jaki sposób moglibyśmy ewentualnie pomóc” – przekazał.

Rafał Trzaskowski proponuje kupcom zarejestrować się jako osoby bezrobotne
Rafał Trzaskowski proponuje kupcom zarejestrować się jako osoby bezrobotne

Wujek dobra rada, Rafał Trzaskowski proponuje kupcom zarejestrować się jako osoby bezrobotne

„Miasto nie ma specjalnych możliwości, aby pomóc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w związku z pożarem hali”. Wszystko co teraz może zrobić miasto dla przedsiębiorców to faza druga. Przy ul. Marszałkowskiej 77/79 w Warszawie powstało specjalne stanowisko dla tych, którzy chcieliby m.in. zarejestrować się jako osoby bezrobotne lub uzyskać wsparcie w zakresie pośrednictwa pracy. Te słowa pokazały jakie jest podejście władz stolicy do tragedii i utraty dorobku życia przez tysiące przedsiębiorców.

Dziennikarze zapytali Rafała Trzaskowskiego także o doniesienia dotyczące wykorzystania terenu, na którym znajduje się pogorzelisko. W mediach pojawiły się spekulacje, że w miejsce spalonej hali mogłyby powstać nowe mieszkania. Prezydent Warszawy zdementował te informacje. – Nie wiem, skąd się wzięły takie pogłoski – oznajmił Trzaskowski. – Nigdy nie było i nie ma takiego zamiaru. Jest dzierżawa, która obowiązuje do 2036 r. Teren ten ma funkcje handlowe – powiedział. Teren przy Marywilskiej 44 jest własnością miasta, ale dzierżawi go spółka, która poddzierżawia boksy handlowe indywidualnym przedsiębiorcom.

Wnętrze hali. Rafał Trzaskowski radzi pogorzelcom z Marywilskiej 44 zostańcie bezrobotnymi
Wnętrze hali. Rafał Trzaskowski radzi pogorzelcom z Marywilskiej 44 zostańcie bezrobotnymi

Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski również szuka możliwości

Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski powiedział że: „Szukamy możliwości ewentualnego wsparcia środkami specjalnymi kupców, którzy są poszkodowani w wyniku pożaru na Marywilskiej”. W dalszej części swojej wypowiedzi dodał, że nie wchodzą w grę zapomogi klęskowe, ponieważ pożar nie dotyczył osób prywatnych. „To mogą być tylko i wyłącznie środki o charakterze specjalnym, dlatego, że nie ma dedykowanego programu dla wsparcia przedsiębiorców” . Czy wojewoda zwróci się do rządu o pomoc tysiącom poszkodowanych w pożarze tego nie wiadomo. Na zakończenie konferencji Mariusz Frankowski przekazał o zakończeniu czynności prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną. „Teren został przekazany do właściciela. Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał zakaz użytkowania obiektu. Na teraz brak jest osób poszkodowanych znajdujących się na terenie hali”.

Stracony dorobek życia. Pożar na Marywilskiej 44

Na koniec zachęcam do lektury artykułu – Rafał Trzaskowski i projekt odbudowy Pałacu Saskiego

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! 

 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników wydarzeń do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia