Sankcje Zachodnie Paraliżują Współpracę Rosyjskich Firm z Chinami

Sankcje Zachodnie Paraliżują Współpracę Rosyjskich Firm z Chinami, coraz bardziej są skuteczne przeciw reżimowi Putina

94

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sankcje Zachodnie Paraliżują Współpracę Rosyjskich Firm z Chinami, coraz bardziej są skuteczne przeciw reżimowi Putina
Sankcje Zachodnie Paraliżują Współpracę Rosyjskich Firm z Chinami, coraz bardziej są skuteczne przeciw reżimowi Putina

Rosyjskie firmy borykają się z poważnymi trudnościami w płaceniu za import towarów z Chin, nawet za te, które nie są objęte sankcjami. Chińskie banki, obawiające się sankcji ze strony Zachodu, odmawiają przyjęcia płatności, zwłaszcza gdy przesyłka ma trafić do portu znajdującego się na „czarnej liście”. Sytuacja ta komplikuje nie tylko logistykę, ale także prowadzi do znacznego wzrostu kosztów operacyjnych. Sankcje zachodnie coraz bardziej skuteczne.

Odmowy Płatności przez Chińskie Banki

Chińskie banki zaczęły żądać szczegółowych informacji o trasach przesyłu od rosyjskich importerów. Bank of China odmówił przyjęcia płatności za przesyłkę plastikowych artykułów gospodarstwa domowego, ponieważ trasa obejmowała transport przez Zabajkalsk do regionu moskiewskiego, realizowany przez Transcontainer. Podobne problemy napotkali inni importerzy, próbujący zapłacić za sprzęt przemysłowy w Chińskim Banku Rolnym czy za ubrania dla dzieci w China Construction Bank. Odmowy te wynikają z obaw chińskich banków przed oskarżeniami o pomoc Rosji w obchodzeniu sankcji.

Transcontainer, największy rosyjski operator przesyłek realizowanych za pośrednictwem kolei, znalazł się na liście sankcji Stanów Zjednoczonych. Firma ta, posiadająca flotę ponad 140 tys. kontenerów i 40 tys. platform kolejowych, trafiła pod restrykcje ze względu na powiązania z rosyjskim sektorem zbrojeniowym oraz zaangażowanie w dostawy amunicji z Korei Północnej. Sankcje te utrudniają realizację planów zwiększenia importu szynowego z Chin, co wpływa na całą branżę logistyczną w Rosji.

Sankcje Wtórne i Problemy z Płatnościami czyli Wzrost Kosztów i Problemy z Kazachstanem

Pod koniec lutego Waszyngton zagroził chińskim bankom sankcjami wtórnymi, jeśli będą one dalej pomagać Rosji w obchodzeniu restrykcji. Od tego momentu pojawiły się poważne problemy w przesyłce dolarów i juanów między Chinami a Rosją. Przedstawiciele firm logistycznych szacują, że obecnie tylko co piąty przelew bezpośredni dociera bez problemu do odbiorcy. Większość przelewów „wisi” w chińskich bankach, które domagają się coraz więcej informacji od nadawców i odbiorców o celu płatności.

Importerzy próbują korzystać z pośredników w płatnościach z krajów trzecich, co jednak zwiększa koszty operacji o 5-20 procent. Opcja wysyłki przez Kazachstan również jest utrudniona. Kazachowie są podejrzliwi w przypadku produktów, które mogą być uznane za obłożone sankcjami, co dodatkowo komplikuje sytuację rosyjskich firm. W niektórych przypadkach jedyną opcją pozostaje droga morska, co wiąże się ze wzrostem kosztów o prawie 50 procent.

Spadek Importu do Rosji

„Zadyszka” płatności do Chin doprowadziła już do spadku importu do Rosji. Przedstawiciele rosyjskiego banku centralnego podkreślili, że słaba dynamika importu nie koreluje z dobrymi wynikami popytu krajowego. Rosyjscy importerzy zaznaczają, że nie mogą zlecać wysyłki towarów drogą morską ze względu na ogromne dodatkowe koszty za zmianę trasy. Kontenery stoją gotowe do wysyłki, ale problemy z płatnościami paraliżują cały proces, prowadząc do poważnych strat ekonomicznych i logistycznych. Sankcje zachodnie zaczynają być coraz bardziej skuteczne przeciw Rosji.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia