Starliner znów uziemiony! Kolejne opóźnienie lotu i rosnące problemy Boeinga

Pierwszy załogowy lot statku kosmicznego Starliner firmy Boeing do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) został ponownie przełożony, tym razem najwcześniej na 17 maja.

72

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Starliner znów uziemiony! Start został odwołany na około dwie godziny przed wyznaczoną godziną lotu.
Starliner znów uziemiony! Start został odwołany na około dwie godziny przed wyznaczoną godziną lotu.

Powodem opóźnienia jest wykrycie wadliwego zaworu tlenu w górnym stopniu rakiety nośnej Atlas V. To już kolejne opóźnienie lotu, który pierwotnie planowano na 6 maja.

Starliner znów uziemiony!

Start został odwołany na około dwie godziny przed wyznaczoną godziną, gdy astronauci NASA Butch Wilmore i Suni Williams byli już w kapsule. To kolejny cios dla Boeinga, który od kilku lat boryka się z problemami technicznymi związanymi ze Starlinerem. Pierwszy bezzałogowy lot statku w 2019 roku zakończył się niepowodzeniem, a kolejne testy wykryły szereg usterek.

Opóźnienia te budzą pytania o zdolność Boeinga do dostarczania bezpiecznych i niezawodnych statków kosmicznych dla NASA. Firma zmaga się również z problemami w innych obszarach działalności. Chodzi m.in. z katastrofę samolotu 737 Max oraz incydent z oderwaniem się panelu w samolocie.

Eksperci branżowi wskazują na kilka możliwych przyczyn problemów Boeinga:

Po pierwsze, Boeingowi zarzuca się skupianie się na zwiększaniu tempa produkcji, co mogło prowadzić do obniżenia standardów kontroli jakości. Presja na szybsze dostarczanie produktów mogła skłaniać pracowników do pomijania procedur lub niedokładnego wykonywania swoich zadań.

Po drugie, w wyniku pandemii Covid-19 Boeing zwolnił tysiące doświadczonych pracowników. To osłabiło kompetencje firmy w zakresie projektowania i produkcji złożonych systemów, takich jak statki kosmiczne i samoloty. Młodsze pokolenie pracowników, które zastąpiło zwolnionych specjalistów, może nie mieć wystarczającej wiedzy i umiejętności, aby radzić sobie z tymi zadaniami.

Po trzecie, eksperci zwracają uwagę na brak doświadczenia młodych pracowników. Zastąpienie doświadczonych specjalistów młodszymi pracownikami, którzy dopiero zdobywają doświadczenie, mogło negatywnie wpłynąć na jakość i bezpieczeństwo produktów Boeinga.

Łącząc te czynniki, można wnioskować, że Boeing zmaga się z kulturą, w której priorytetem jest szybkość i niskie koszty, a nie jakość i bezpieczeństwo. Taka kultura może prowadzić do poważnych problemów, jak te, z którymi boryka się obecnie firma.

Sytuacja stawia pod znakiem zapytania przyszłość Starlinera i dalszą współpracę NASA z Boeingiem. Agencja kosmiczna będzie musiała dokładnie ocenić ryzyko i zdecydować, czy Boeing jest nadal wiarygodnym partnerem w programie Commercial Crew.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia