Zmarła Zofia Czekalska „Sosenka” – legenda Powstania Warszawskiego

138

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zmarła Zofia Czekalska
Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka" - legenda Powstania Warszawskiego

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Zofii Czekalskiej „Sosenki”, łączniczki i sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim. Odeszła 14 maja 2024 roku, w wieku 100 lat.

Bohaterka Powstania

Zofia Czekalska urodziła się 6 lipca 1923 roku w Tomaszowie Mazowieckim. W wieku 13 lat została harcerką, co jak sama wielokrotnie podkreślała, miało ogromny wpływ na kształtowanie jej wartości i ideałów. W czasie Powstania Warszawskiego pełniła funkcję łączniczki w oddziale „Chrobry II”, a następnie sanitariuszki. Pseudonim „Sosenka” wzięła od swojego rodowego nazwiska – Sosnowska.

Po kapitulacji powstania trafiła do obozu jenieckiego. Po wojnie pracowała w warszawskich teatrach, szyjąc kostiumy sceniczne. Przez wiele lat milczała na temat swoich wojennych przeżyć, trauma z Powstania była dla niej zbyt bolesna. Dopiero namowa wnuczki, harcerki tak jak ona sama, skłoniła ją do otwarcia się i podzielenia się historią.

Z zapałem dzieliła się pamięcią o Powstaniu

Zofia Czekalska stała się cenioną prelegentką, chętnie dzielącą się wiedzą o Powstaniu Warszawskim z młodszymi pokoleniami. Prowadziła lekcje muzealne w Muzeum Powstania Warszawskiego, które zawsze przepełnione były emocjami i żywą historią.

„Potrafiła je przekazać zmanierowanym i zniechęconym młodym ludziom” – mówił dr Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego. „Była cudowną osobą, zarażającą uśmiechem i ogromną energią.”

Zofia Czekalska za swoją działalność na rzecz upamiętniania prawdy o Powstaniu Warszawskim została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w 2018 roku.

Odejście legendy

Śmierć Zofii Czekalskiej to ogromna strata dla całej społeczności. Była nie tylko bohaterką Powstania Warszawskiego, ale również niezwykłą osobą, która swoim entuzjazmem i zaangażowaniem inspirowała młode pokolenia.

„Pani jest coraz młodsza!” – mówił o Zofii Czekalskiej Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. „Tego pokładu energii i zapału mógłby jej pozazdrościć każdy. Bo za każdym razem zarażała uśmiechem, który praktycznie nigdy nie schodził z jej twarzy.”

Zofia Czekalska na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako odważna bohaterka Powstania Warszawskiego, która z zapałem dzieliła się swoją historią z młodszymi pokoleniami.

Cześć jej pamięci!

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia