Czy żyjemy w symulacji komputerowej? Fizyk przedstawia nowe dowody

Amerykański fizyk Melvin Vopson z Uniwersytetu w Portsmouth wysunął nową teorię, która sugeruje, że nasza rzeczywistość może być symulacją komputerową.

122

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czy żyjemy w symulacji komputerowej?
Czy żyjemy w symulacji komputerowej?

Te rewolucyjne twierdzenia opierają się na zaproponowanej przez niego drugiej zasadzie infodynamiki, która opisuje wszechświat jako zbiór informacji o fizycznej masie.

Czy żyjemy w symulacji komputerowej?

Vopson sugeruje, że fundamentalnymi elementami rzeczywistości są nie cząstki elementarne, a raczej pakiety informacji, które posiadają właściwości podobne do ludzkiego DNA. Te pakiety informacyjne, zgodnie z drugą zasadą infodynamiki, podlegają zasadzie minimalizacji entropii informacyjnej, co oznacza, że ​​średnia ilość informacji przekazywanej przez zdarzenie musi się zmniejszać w czasie, aż do osiągnięcia stanu równowagi.

Zdaniem Vopsona ta zasada ma daleko idące konsekwencje, m.in. może potwierdzać hipotezę symulowanego wszechświata. Argumentuje on, że jeśli nasza rzeczywistość jest symulacją, to musi ona być zoptymalizowana pod kątem wykorzystania danych. „Dokładnie to obserwujemy wokół nas – w danych cyfrowych, systemach biologicznych, symetriach matematycznych i całym wszechświecie” – zauważa naukowiec.

Vopson podkreśla jednak, że jego teoria wymaga dalszych badań, aby ostatecznie potwierdzić jej słuszność. Jeśli jednak jego ustalenia okażą się prawdziwe, to hipoteza symulowanego wszechświata może zyskać na znaczeniu i stać się nie tylko tematem science fiction, ale fundamentalną koncepcją naukową.

Teoria Vopsona z pewnością wzbudzi burzliwe dyskusje w środowisku naukowym i filozoficznym. Możliwość życia w symulacji komputerowej jest fascynującą koncepcją, która zmusza do rewizji naszego postrzegania rzeczywistości.

Warto jednak pamiętać, że na tym etapie jest to wciąż tylko hipoteza, a ostateczne rozstrzygnięcie wymaga dalszych badań i obserwacji.

Implikacje hipotezy symulowanego wszechświata

Jeśli teoria Vopsona okaże się prawdziwa, może to mieć ogromny wpływ na nasze rozumienie rzeczywistości i miejsce człowieka we wszechświecie. Oto niektóre z możliwych implikacji:

  • Znaczenie świadomości: Jeśli nasze ciała i umysły są jedynie symulowanymi konstruktami, to czym jest świadomość? Czy jest ona również produktem symulacji, czy też czymś więcej?
  • Pochodzenie wszechświata: Kto lub co stworzyło symulację? Jaki był jej cel? Czy symulacja jest unikalna, czy istnieje wiele innych?
  • Rola technologii: Jeśli potrafimy tworzyć symulacje rzeczywistości, to jakie są granice tej technologii? Czy możemy wykorzystać ją do stworzenia nowych światów lub do zrozumienia natury rzeczywistości?

Hipoteza symulowanego wszechświata to zaledwie jedna z wielu teorii próbujących wyjaśnić naturę rzeczywistości. Chociaż jest ona wciąż spekulatywna, zmusza nas do zastanowienia się nad fundamentalnymi pytaniami o istnienie, świadomość i miejsce człowieka we wszechświecie.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia