Niebezpieczne zabawki. Czy Europa przegina z regulacjami?

Czy Europa przegina z regulacjami dotyczącymi zabawek? Dowiedz się, jakie zmiany wprowadza UE, aby lepiej chronić dzieci przed niebezpiecznymi zabawkami.

118

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Niebezpieczne zabawki
Czy to krok w dobrą stronę? czy znów będzie afera?

Wczoraj – 15 maja Rada Unii Europejskiej (UE) podjęła ważny krok, przyjmując nowe stanowisko w sprawie bezpieczeństwa zabawek. Decyzja ta ma na celu lepszą ochronę dzieci przed szkodliwymi substancjami i wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, takich jak cyfrowy paszport produktu. Niebezpieczne zabawki. Czy Europa przegina z regulacjami?

Niebezpieczne zabawki. Czy Europa przegina z regulacjami?

Dotychczasowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa zabawek nie spełniały w pełni oczekiwań, zwłaszcza w kontekście substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia dzieci. Z tego powodu Komisja Europejska zaproponowała aktualizację tych przepisów, a Rada UE w środę przyjęła nowe stanowisko.

Jednym z kluczowych punktów nowych przepisów jest zakaz stosowania niektórych substancji uczulających skórę oraz zakaz poddawania zabawek działaniu środków biobójczych. Wprowadzenie takich ograniczeń ma na celu ograniczenie ryzyka dla zdrowia dzieci, eliminując potencjalnie szkodliwe substancje z zabawek. Dodatkowo, Rada chce uregulować stosowanie substancji zapachowych, które mogą wywoływać alergie, co oznacza konieczność oznaczania zabawek zawierających takie substancje.

Cyfrowy paszport produktu (DPP) dla zabawek importowanych to kolejna innowacja wprowadzana przez Radę UE. Ten paszport będzie zawierał informacje dotyczące bezpieczeństwa zabawki i będzie dostępny dla organów kontrolnych przez skanowanie. To nowoczesne rozwiązanie pozwoli na lepszą kontrolę produktów trafiających na rynek UE oraz szybsze wycofywanie tych, które okażą się niebezpieczne.

Utrudnienia dla sprzedawców?

Nowe przepisy mają także wpływ na sprzedawców internetowych, w tym platformy e-handlowe. Wymagane będzie, aby ich strony były zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwiać wyświetlanie oznakowania CE oraz niezbędnych ostrzeżeń dla konsumentów. Dodatkowo, kod QR lub kreskowy prowadzący do cyfrowego paszportu produktu będzie musiał być dostępny na stronach sprzedawców internetowych.

Przyjęte stanowisko daje prezydencji Rady mandat do negocjacji z Parlamentem Europejskim w celu ustalenia ostatecznego kształtu przepisów. Jest to ważny krok w kierunku zapewnienia większej ochrony dzieci i pewności konsumentom, że zabawki dostępne na rynku UE spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wprowadzenie tych zmian może stanowić wzór dla innych regionów świata w zakresie ochrony najmłodszych konsumentów przed szkodliwymi produktami.

Jeżeli interesuje Cię tematyka europejska, dowiedz się co przyniósł Niezwykły wieczór w rzymskim Koloseum. 20 lat Polski w UE.

Przeczytaj też o scenach na polskim Pomorzu Prezydent stanął i płakał. Przejmujące sceny w Gdyni (zobacz video).

———

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia