Nowe świadczenie „Babciowe” przyjęte przez Sejm

W środę, 15 maja 2024 roku, Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą nowe świadczenie, popularnie nazywane "babciowym".

130

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nowe świadczenie
Nowe świadczenie "Babciowe" przyjęte przez Sejm

Nowe rozwiązanie, formalnie określane jako program „Aktywny rodzic”, ma na celu wspieranie młodych rodziców w ich powrocie do pracy, a tym samym zwiększenie ich aktywności zawodowej. Projekt ustawy zyskał zdecydowaną aprobatę, uzyskując poparcie 405 posłów, przy jedynie 14 głosach przeciwnych i dwóch wstrzymujących się. Dokument trafi teraz do Senatu.

Premier Donald Tusk, humorystycznie komentując przyjęcie ustawy na platformie X, napisał: „Mamy babciowe. Dziadek”. Jego celem jest zachęcenie rodziców, zwłaszcza kobiet, do podjęcia lub kontynuowania pracy zawodowej poprzez nowe formy wsparcia.

Struktura świadczenia „Aktywny rodzic”

Program „Aktywny rodzic” obejmuje trzy różne formy wsparcia, skierowane do rodziców w zależności od ich sytuacji zawodowej. Warto podkreślić, że każde dziecko w wieku od 12 do 35 miesięcy może skorzystać z jednej z poniższych opcji wsparcia:

 1. Aktywni rodzice w pracy:
  • Przeznaczone dla pracujących rodziców, którzy powierzają opiekę nad dzieckiem niani lub babci. Wysokość świadczenia wynosi 1500 zł miesięcznie (1900 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością).
  • Rodzice mają swobodę decydowania o przeznaczeniu środków, pod warunkiem podpisania umowy uaktywniającej z babcią lub nianią. Składki ubezpieczeniowe będą finansowane przez państwo do wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia.
 2. Aktywnie w żłobku:
  • Skierowane do pracujących rodziców, którzy korzystają z opieki żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. Wsparcie wynosi 1500 zł miesięcznie (1900 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością).
  • Środki trafiają bezpośrednio na konto wybranej instytucji opiekuńczej.
 3. Aktywnie w domu:
  • Opcja dla rodziców niepracujących, gdzie świadczenie wynosi 500 zł miesięcznie.

Warunki korzystania ze świadczeń

Aby skorzystać ze świadczeń „Aktywni rodzice w pracy” oraz „Aktywnie w żłobku”, rodzice muszą spełnić kilka warunków związanych z zatrudnieniem i opłacaniem składek emerytalno-rentowych:

 • Rodzice muszą być zatrudnieni i opłacać składki w wysokości co najmniej 100% minimalnego wynagrodzenia.
 • Podstawa składek emerytalno-rentowych dla par powinna wynosić co najmniej 50% minimalnego wynagrodzenia (30% dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą).
 • Dla samotnych rodziców podstawa składek musi wynosić 100% minimalnego wynagrodzenia.

Cel i korzyści nowego programu

Celem programu „Aktywny rodzic” jest wspieranie rodziców, a zwłaszcza kobiet, w ich aktywności zawodowej poprzez finansowe wsparcie opieki nad dziećmi. Premier Tusk podkreśla, że dzięki tym świadczeniom, rodzice będą mogli łatwiej łączyć obowiązki zawodowe z rodzinnymi, co pozytywnie wpłynie na rynek pracy oraz kondycję finansową rodzin.

Nowe świadczenie jest kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia dostępności opieki nad dziećmi oraz wyrównywania szans zawodowych kobiet. Jego wprowadzenie ma również na celu stymulowanie gospodarki poprzez zwiększenie liczby aktywnych zawodowo obywateli.

Program „Aktywny rodzic” czeka teraz na rozpatrzenie przez Senat, a jego wejście w życie przyniesie oczekiwane korzyści wielu rodzinom w Polsce.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia