Wystartowały prace geologiczne powstanie pierwsza elektrownia jądrowa

pierwsza elektrownia jądrowa będzie oparta na doświadczeniach firm Westinghouse i Bechtel z budowy bloków jądrowych w USA

127

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

pierwsza elektrownia jądrowa będzie oparta na doświadczeniach firm Westinghouse i Bechtel z budowy bloków jądrowych w USA

W maju ruszają prace geologiczne w miejscu planowanej budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, zlokalizowanej na Pomorzu. Jest to kluczowy etap w procesie projektowania elektrowni przez konsorcjum Westinghouse i Bechtel. Prace te pozwolą dokładnie poznać strukturę gruntu, co jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa całej konstrukcji. „Chcemy dobrze poznać strukturę gruntu, na którym posadowiona będzie elektrownia. Dzięki temu będziemy mogli dopracować sam projekt elektrowni z perspektywy bezpieczeństwa” – podkreśla Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska. Pierwsza elektrownia jądrowa staje się faktem.

Pierwsza elektrownia jądrowa – podpisanej umowy

Rozpoczęcie badań geologicznych jest jednym z kamieni milowych umowy podpisanej we wrześniu 2023 roku. Badania mają na celu uszczegółowienie wcześniejszego rozpoznania warunków geologiczno-inżynierskich i hydrogeologicznych terenu. Prace geologiczne prowadzi spółka Bechtel, która jest członkiem amerykańskiego konsorcjum realizującego ten projekt. Badania obejmują wykonanie około 220 punktów badawczych. Powstaną na obszarze 30 hektarów w gminie Choczewo, na głębokościach od 20 do 210 metrów.

„Te odwierty służą temu, aby dobrze poznać strukturę gruntu, na którym posadowiona będzie elektrownia. Między innymi dzięki temu będziemy mogli dopracować sam projekt elektrowni z perspektywy bezpieczeństwa. To ważne choćby z powodu ruchów tektonicznych, oporności elektrycznej gruntu, samej struktury tego gruntu” – tłumaczy Leszek Hołda. Wykonawcą prac geologicznych będzie firma P.S.D. z siedzibą w Słupsku, z którą Bechtel podpisał umowę na początku kwietnia.

Współpraca z Lokalnymi Firmami

Bechtel kładzie duży nacisk na współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami i wykonawcami. „To część naszej filozofii realizacji tego projektu. Zadbanie o tzw. local content, polskich przedsiębiorców, polskich wykonawców, którzy będą mogli uczestniczyć w tym projekcie” – wskazuje Leszek Hołda. Po zakończeniu badań geologicznych, firma przystąpi do finalizacji umowy na realizację budowy elektrowni, co ma nastąpić w najbliższych miesiącach.

Wyniki badań geologicznych zostaną wykorzystane do sporządzenia Raportu Lokalizacyjnego. To taki który jest niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę od Państwowej Agencji Atomistyki. Projektowanie elektrowni obejmuje zaprojektowanie trzech bloków jądrowych, zbiornika dopływowego, kanału wody chłodzącej i kanału zrzutowego wód pochłodniczych. Prace inżynieryjne będą koncentrować się na dostosowaniu projektu do wymagań technicznych i regulacyjnych obowiązujących w Europie oraz w Polsce.

Wykorzystanie Doświadczeń z USA

Polska elektrownia jądrowa będzie oparta na doświadczeniach firm Westinghouse i Bechtel z budowy bloków jądrowych w USA, w szczególności projektu Vogtle-4. Doświadczeni pracownicy realizujący projekty w Stanach Zjednoczonych będą zaangażowani w działania na rzecz planowanej siłowni na Pomorzu. „W ramach tych prac konstruujemy razem z inwestorem listę najważniejszych ryzyk i ich mitygacji, wykorzystując nasze doświadczenia z ostatniego projektu zrealizowanego w Stanach Zjednoczonych” – mówi Leszek Hołda.

Aby przygotować kadry do rozwijania energetyki jądrowej w Polsce, firma Bechtel podpisała umowy z Politechniką Warszawską i Politechniką Gdańską na opracowanie nowego programu wspierającego szkolenia specjalistów. „W ramach współpracy będziemy transferować know-how ze Stanów Zjednoczonych do Polski, w jaki sposób przygotowywać absolwentów do pracy w projektach z obiektami jądrowymi” – podkreśla Leszek Hołda. Polska nie ma jeszcze doświadczenia w budowie obiektów jądrowych, dlatego inicjatywy edukacyjne są kluczowe dla sukcesu projektu. A kiedy zadziała pierwsza elektrownia jądrowa?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia