Poczta Polska na skraju upadłości? Rząd rzuca koło ratunkowe

Poczta Polska, jeden z największych polskich molochów państwowych, stoi na skraju upadłości.

120

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Poczta Polska
Poczta Polska na skraju upadłości? Rząd rzuca koło ratunkowe

Fatalne wyniki finansowe, pogłębiające się straty i rosnące zadłużenie stawiają pod znakiem zapytania przyszłość firmy. W świetle tych informacji pojawiają się spekulacje o likwidacji lub podziale spółki. Rząd jednak zapewnia, że Poczta Polska nie zostanie zlikwidowana, a lada dzień na jej konto wpłynie 749 mln zł z tytułu rekompensaty za świadczenie nierentownych usług powszechnych.

Straty i zadłużenie rosną lawinowo

W 2023 roku spółka odnotowała stratę brutto na imponującym poziomie 745 mln zł. Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej w I kwartale 2024 roku. Strata sięgnęła 130 mln zł, co oznacza pogorszenie o 50% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Te fatalne wyniki finansowe stawiają pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie spółki.

W obliczu pogłębiającego się kryzysu finansowego nowy prezes Poczty Polskiej, Sebastian Mikosz, zapowiedział drastyczne kroki. Planuje on zwolnienie co najmniej 5 tys. pracowników, a liczba ta może wzrosnąć nawet do 10 tys. Fakt ten budzi ogromny sprzeciw ze strony związków zawodowych. W czwartek, 16 maja w całym kraju odbył się strajk ostrzegawczy. Wzięła w nim udział część listonoszy, pracowników magazynów i placówek, a nawet kierowców.

Związek Zawodowy Poczty Polskiej określa akcję jako sukces. Centrala PP twierdzi jednak, że udział w niej był marginalny i objął zaledwie około 5% pracowników. Związkowcy zapowiadają jednak, że jeśli nie dojdzie do porozumienia z zarządem (który dąży do rozwiązania układu zbiorowego pracy), Poczta Polska stanie w obliczu strajku generalnego.

Rząd rzuca koło ratunkowe

Rząd dystansuje się od planowanych przez Mikosza zwolnień. Podkreśla przy tym, iż jego zadaniem jest „utrzymanie płynności finansowej spółki i zdolności do opłacania zobowiązań”. Jednocześnie rząd rzuca Poczcie Polskiej koło ratunkowe w postaci 749 mln zł rekompensaty za świadczenie nierentownych usług powszechnych w latach 2021-2022. Pieniądze te mają pomóc spółce w poprawie sytuacji finansowej i uniknięciu upadłości.

Mimo rządowego wsparcia, przyszłość spółki wciąż jest niepewna. Spółka mierzy się z ogromnymi problemami finansowymi, rosnącym niezadowoleniem pracowników i niepewnością co do dalszej strategii rozwoju. Sytuacja wymaga długofalowych rozwiązań, które zapewnią stabilność i konkurencyjność Poczty Polskiej na polskim rynku.

Co dalej z Pocztą Polską?

Pytanie o przyszłość Poczty Polskiej pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi. Spółka stoi przed ogromnymi wyzwaniami, ale jednocześnie posiada ogromny potencjał i bogatą historię. Rząd, zarząd firmy i związki zawodowe muszą wspólnie wypracować strategię, która zapewni Poczcie Polskiej stabilność i umożliwi jej dalszy rozwój.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia